Dr. Ámbédkar Technikum
A Dr. Ámbédkar Iskola 2007-ben jött létre a kelet-magyarországi Sajókazán a Dzsaj Bhím Közösség fenntartásában. A névadó, Dr. Bhimrao Ramji Ámbédkart a múlt század legbefolyásosabb dél-ázsiai vezetőjeként tartják számon, aki a társadalmi igazságosság iránti szilárd törekvéseiről, az elnyomott indiai kasztok jogaiért folytatott küzdelméről volt ismert. Dr. B.R. Ámbédkar a Columbia Egyetemen és a London School of Economics-on végezte tanulmányait, a független India első jogi és igazságügyi minisztere és India alkotmányának megtervezője.
Dr. Ámbédkar öröksége a roma fiatalok támogatásában és megerősítésében inspirálta az iskolát, amelynek célja, hogy minél több hátrányos helyzetű fiatalt sikeres érettségihez, versenyképes szakmához juttasson és a roma közösségekben is megnyíljon a továbbtanulás lehetősége, álmaik megvalósítása. A pedagógusok minőségi, egyénre szabott oktatásának segítségével az elmúlt 13 év során, először Sajókazán, mára pedig az iskola kibővített, miskolci campusán összesen 113 diák szerzett általános iskolai végzettséget, 114 tanuló pedig sikeres érettségi vizsgát tett vagy szakmát szerzett.
Az iskola 2016-ban a Badur Alapítvány támogatásával Miskolcon új épületbe költözhetett. Az épület bővítését az Indiai Köztársaság
alelnöke Hamid Ansari és felesége Salma Ansari támogatta.
2018-ban Miskolcon a Magyar Kormány támogatásával megnyílhatott a diákok tanulmányi sikereit elősegítő Martin Luther King
Kollégium. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium korszerű számítógép-parkkal és ösztöndíjakkal segíti a diákok tanulmányait.
Sajnálatos módon azóta sem volt az intézménynek elég anyagi forrása, hogy az épület felújítását, javítását megkezdjék, még a külső homlokzaton is a régi iskola neve olvasható. Pedig kiemelten fontos lenne a diákok és tanárok számára egyaránt, hogy büszkén tudjanak rámutatni arra a helyre, ahol tanítanak, ahova iskolába járnak, ahol mindenki jól érzi magát, az iskolaközösség identitásának erősödéséhez, köztudatban való megjelenéséhez és egyben a helyi közösség jóllétéhez.
A Dzsaj Bhím Közösség 2007-ben jött létre érettségizett, és a felsőoktatásba igyekvő falusi roma fiatalokból. A Közösség vezetője Orsós János Waldorf-pedagógus. Jánosnak és társainak az a célja, hogy a hátrányos helyzetű gyermekek tovább tanuljanak. Példaképük és névadójuk az Indiában működő hasonló jellegű mozgalom, amely az elmúlt évtizedekben magasan képzett értelmiségiek tömegét: informatikusokat, mikrobiológusokat, vasúti mérnököket, rendőri vezetőket nevelt ki.
A Dzsaj Bhím Közösség hozta létre Miskolcon a Dr. Ámbédkar Technikumot és a Martin Luther King Kollégiumot. A Közösség tevékenységéről díjnyertes német-osztrák dokumentumfilm készült Stefan Ludwig rendezésében „Mérges Buddha” címmel.
A Dr. Ámbédkar Iskola 2007-ben jött létre a kelet-magyarországi Sajókazán a Dzsaj Bhím Közösség fenntartásában. Az intézmény a borsodi diákok továbbtanulási esélyeit biztosítja, célja, hogy minél több hátrányos helyzetű fiatalt sikeres érettségihez, versenyképes szakmához juttasson és a roma közösségekben is megnyíljon a továbbtanulás lehetősége, álmaik megvalósítása. Az intézménynek eddig nem volt elég anyagi forrása, hogy az épület felújítását, javítását megkezdjék. Az adományok segítségével hozzájárultunk a Dr. Ámbédkar Iskola diákjai és tanárai azon törekvéséhez, hogy valódi otthonná varázsolják miskolci székhelyüket.
Kampányunk lezárult, 31 000 000 Ft gyűlt össze.
Mindenkinek nagyon köszönjük a segítséget!