Közép-Budai Önkéntes Polgári Védelmi Egyesület
Az önkéntesek munkáját jelenleg egy 26 éves műszaki mentőautó segíti – a cél most ennek lecserélése.
Az új mentő gyorsabb és biztonságosabb beavatkozásokat tesz majd lehetővé földrengések, viharok, árvizek és egyéb vészhelyzetek esetén, ami végső soron azt jelenti, hogy az önkéntesek még több bajbajutottnak segíthetnek, még több veszélyt háríthatnak el a terepen. Az új autó és feleszerelése nagy segítséget nyújthat az eltűnt személyek felkutatásában is.
Köszönjük, hogy támogatásoddal Te is segíted, hogy az egyesület és önkéntesei a jövőben még gyorsabban és szakszerűbben reagálhassanak a katasztrófahelyzetekre.
Az Közép-Budai Önkéntes Polgári Védelmi Egyesület – röviden ÖPVE – egy nonprofit mentőszervezet, melynek önkéntesei immár 20 éve segítik Magyarország katasztrófák elleni védekezését, illetve a keletkezett károk elhárítását. A mentési tevékenység mellett az emberek vészhelyzetekre, katasztrófákra történő felkészítését tekintik legfontosabb feladatuknak.
Elsősorban Budapesten tevékenykednek, de vidéken és külföldön is segítenek, ha baj van: 2023-ban például a törökországi földrengés és a líbiai áradás utáni mentési munkálatokat is segítették egyebek között.
Felkészült önkénteseik a viharban kidőlt fák feldarabolásától a pinceszivattyúzáson át a sérült tetők ideiglenes fedéséig nagyon sok mindenben nyújtanak szakszerű segítséget. Kellő tudással és felszerelkezéssel rendelkeznek ahhoz is, hogy megtalálják és kimentsék a sérülteket a romok közül akár szennyezett környezetben is – például földrengés, gázrobbanás vagy épületomlás esetén.
Kötéltechnikai mentőik biztonságosan mozognak nehéz terepen, így a nagy magasságok vagy mélységek sem jelentenek számukra akadályt. Elsősegélynyújtóik rendezvényeken, eseményeken és mentési műveleteknél segítenek a bajbajutottaknak.
Az egyesület rendszeresen együttműködik a rendőrséggel és más civil szervezetekkel: akár eltűnt személyek keresésében kell részt venni, akár az otthonukat átmenetileg elhagyni kényszerülőket kell segíteni – például világháborús bomba felbukkanása miatt - az ÖPVE önkéntesei kiveszik a részüket a munkából.
Tevékenységüket saját vezetés-irányítási, híradó és logisztikai rendszerek támogatják, így speciálisan képzett önkénteseik minden figyelmüket a bajbajutottakra irányíthatják a terepen.
Önkénteseik segítették többek között:
- a 2010-es borsodi árvízi védekezést
- a 2010-es kolontári vörösiszap katasztrófa kárelhárító munkálatait
- a 2016-os és 2019-es nyírségi, valamint a 2021-es somogyi jégverés ideiglenes helyreállító munkálatait
- a 2006-os, 2010-es és 2013-as budapesti árvízi védekezést
- a fővárosi viharok és özönvízszerű esőzések által okozott károk helyreállítását (2019 és 2023 között minden évben)
- a 2014-ben Hegyvidéket sújtó jegesedés utáni műszaki mentést, illetve a befogadóhely üzemeltetését
- a 2019-es Hableány katasztrófa áldozatainak felkutatását
- a 2020-ban megjelenő COVID19 elleni védekezést
- a 2022-ben az Ukrajnából érkező menekülteket (70 tonna adomány eljuttatásával és a tranzitállomás üzemeltetésének támogatásával)
Összegyűlt adomány: 22 360 290 Ft
A gyűjtés célja:
Projektünk célja jelenleg használt, 20 éves műszaki mentő gépjárművünk lecserélése egy modernebb, takarékosabb, hatékonyabb autóra. Az új autót- elődjéhez hasonlóan- beépítjük és fix málhával látjuk el, felszerelései között megtalálhatóak lesznek a viharkárok elhárításához szükséges eszközök, kötéltechnikai mentő felszerelések, tűzoltó szakfelszerelések és elsősegélynyújtó felszerelés is. Célunk egy maximum 5 éves, jó műszaki és esztétikai állapotú, 5-6 fő szállítására alkalmas jármű vásárlása, aminek rakterét beépítjük, ellátjuk a szükséges kiegészítőkkel (vonóhorog, térvilágítás, kommunikációs eszközök, megkülönböztető jelzés) és az egyesület arculatának megfelelő matricával.
A gyűjtés célcsoportja, kedvezményezettjei:
Önkénteseink több mint 20 éve dolgoznak aktívan Magyarország polgári védelmi, katasztrófavédelmi rendszerében. Viharban kidőlt fák feldarabolása, elöntött pincék szivattyúzása, árvízi védekezés, városi kutatás-mentés, elsősegélynyújtás, eltűnt személyek keresése, szennyezett környezetben való munkavégzés, magasban és mélyben való munkavégzés, alpintechnikai mentés, más civil szervezetek és cégek dolgozóinak felkészítése, gyerekek és felnőttek edukálása veszélyes helyzetben való teendőkről… Ezt mind végezzük, elsősorban Budapesten, de szükség esetén az ország bármely pontján, és külföldön is. Megbízható és biztonságos jármű nélkül sem önkénteseink, sem felszereléseink nem juthatnának el oda, ahol a bajbajutottak számítanak ránk. Célcsoportunk nem határozható meg sem kor, sem terület, sem egyéb mutató alapján: a beszerzendő jármű arra fog szolgálni, hogy a baj megtörténte után segíteni tudjunk mindenkinek, akinek tudunk, azt megelőzően pedig arra, hogy tanítsuk a lakosságot, hogyan kell reagálni ezekben a helyzetekben.
A gyűjtés megvalósulása:
A célösszeg megérkezését követően elkezdtük felmérni a piacot, hogy az aktuálisan elérhető járművek közül a legjobb ár-érték arányú, céljainak megfelelő autót tudjuk megvásárolni. Várhatóan ez a tavasz folyamán valósul meg, ezt követően, a jármű felszereltségétől függően indulnak a projekt további részei. Ha nincs rajta, akkor vonóhoroggal látjuk el, ami az utánfutóink mozgatásához elengedhetetlen. A felszerelések biztonságos és átlátható szállítása érdekében egyedi polcrendszert gyártatunk bele, tetőcsomagtartót építtetünk rá, ami a létrák, szivattyúkhoz tartozó szívótömlők és egyéb nagyméretű eszközök szállítására szolgál. A biztonságos munkavégzés elősegítésére térvilágító reflektorok és terelőfények kapnak rajta helyet, a kárhelyszín késedelem nélküli elérése érdekében pedig megkülönböztető jelzéssel szereljük. Az önkéntesek egymás közti, a vezetés-irányítással, valamint társszervekkel való folyamatos kapcsolattartása érdekében rádiókat használunk; a gépjárműbe URH és POC mobil rádiót, valamint EDR rádió foglaltot építünk be. Az egyesület arculatának megfelelő matricázást terveztetünk és gyártatunk rá. A fényvisszaverő matricák hozzájárulnak önkénteseink és felszereléseink védelméhez korlátozott látási körülmények között is, az egységes megjelenés elősegíti az egyesület láthatóságát, beazonosíthatóságát.
A gyűjtés megvalósításának költségei
A gyűjtés eredményei:
A konkrét projekt kapcsán annak megvalósulását követő években tudunk pontos eredményekről beszámolni. Ennek hiányában röviden összefoglalva a 2024-es évünkről adok tájékoztatást, melynek eseményei és az önkénteseink által teljesített munkaórák átlagosnak mondhatók. Az új járművet a legtöbb lenti szituációban használtuk volna- és használni fogjuk a jövőben, ahogy olyan alkalmazások során is, amikre tavaly nem került sor (például viharkárok elhárítása, lakosságvédelmi intézkedések, humanitárius segítségnyújtás).
- 2024-ben egyesületünk fennállásának 20. évfordulóját ünnepeltük, amely jelentős mérföldkő egy ilyen csapat életében.
- 2013 után újra árvízi helyzetbe kerültünk. A Duna áradása során a Margit-sziget mellett a Római parton is tevékenyen kivettük a részünket a védekezésből, összesen közel két hétig dolgozva a védművek építésén és a tetőzés utáni vízmentesítésen. A folyó néhány hónappal korábban is munkát adott, akkor a verőcei hajóbaleset áldozatainak kutatásában segítettünk. Eltűnt személy kereséséhez egy alkalommal csatlakoztunk, így beavatkozásokkal 16 nap alatt 1133 munkaórát teljesítettünk.
- Megújítottuk nemzeti minősítéseinket, ami minden önkéntes mentőszervezetnek kötelező, ha kárterületen kíván tevékenykedni. A katasztrófavédelem szakembereiből álló vizsgabiztosság értékelése alapján újabb 5 évre szereztünk jogosultságot a kárterületi munkavégzésre. Tevékenyen részt vettünk a Budapest Mentőszervezet ENSZ INSARAG minősítésre készülő csapatának első közös gyakorlatán, jelentős szerepeket vállalva több szakterület munkájában is. Képeztük kötéltechnikai mentőinket, hajóvezetőinket, és fejlesztettük tudásunkat még kialakítás alatt lévő új képességünk, a szabadtéri tüzek oltása terén. Felkészítésekkel és gyakorlatokkal 30 napot, 1736 önkéntes munkaórát töltöttünk.
- További 28 napban és 1280 órában a nemzetközi térben fejlesztettük magunkat más európai országok önkéntes mentőivel, valamint vettünk részt két ERASMUS+ projekt programjain. Közel egy héten keresztül tanulhattuk magasan képzett szakemberektől a városi kutatás-mentés, a tűzoltás és az elsősegélynyújtás speciális fogásait.
- Rendezvényeken 22 napon keresztül vettünk részt, 1220 önkéntes munkaórában vigyázva a kikapcsolódni vágyókra. Ott voltunk az EFOTT-on, ahol elsősegélynyújtókkal és műszaki mentőkkel álltunk készenlétben 0-24 órában a fesztivál ideje alatt. Tanácsadással segítettük a Campus fesztivál egészségügyi szolgáltatását ellátó csapat tevékenységét, biztosítottunk céges rendezvényeket, és a havas hétvégéken a Normafán sportolók testi épségére is elsősegélynyújtóink figyeltek.
- Társadalmi szerepvállalás keretében cégeknél az elsősegélynyújtás és a tűzoltás, egyetemistáknak az árvízi védekezés és az újraélesztés fogásait, a szakterületek egy-egy szegmensét oktattuk. Színesítettük az Országos Rendőr- és Tűzoltónap programját, és hozzájárultunk, hogy a Bethesda kórház kis betegeinek legyen egy gondtalan napjuk. Ezen eseményeken 10 nap alatt 250 órát dolgoztunk.
- Számos olyan háttértevékenység van, ami szükséges a mindennapi működéshez, ám fenti kategóriákba nem sorolhatók. Ilyen amikor a bázison rendet rakunk, amikor karbantartó nap keretében ellenőrizzük le a technikai eszközöket, vagy amikor megtervezzük az év programjait. Ilyen egyéb eseményekre 33 napon került sor, 1111 munkaórában.
- Bár statisztikáinkban nem szerepel, fontos említést tenni a Budapest Mentőszervezet önkéntes tűzoltó szolgálatában végzett tevékenységünkről. A BMSZ lehetőséget teremtett arra, hogy a tagszervezetek azon önkéntesei, akik az első vonalban, tűzoltóként is szeretnének tevékenykedni, közösen, készenléti rendszerben vonulhassanak. A szolgálatok nem csak tapasztalatszerzésre és gyakorlásra teremtenek kiváló lehetőséget, hanem arra is, hogy a számos szervezetből érkező önkéntesek jobban megismerjék egymást, így elősegítve a gördülékenyebb együttműködést egyéb műveletek során is.
- 2024-ben 70 önkéntesünk 6730 munkaórát teljesített 87 esemény 139 napja alatt.