Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége
A vakvezetőkutya feladata, hogy a látássérült embert biztonságosan vezesse a közúti forgalomban:
- megállással jelzi az akadályokat, kikerüli azokat;
- utat keres bonyolultabb akadályok, például útlezárások vagy a járdán parkoló autók között; valamint
- megkeresi és jelzi gazdájának például a gyalogátkelőt, a lépcsőt, az ajtót, a buszmegállót, ülőhelyet stb.
Az MVGYOSZ 50 éve képez vakvezetőkutyákat – a kiképzés mellett tenyésztéssel, kölyökneveléssel és utógondozással is foglalkozunk.
Egy vakvezetőkutya kiképzése közel két évig tart, és költségei meghaladják a 4,5 millió forintot.
Támogatásoddal még több vakvezetőkutyát tudunk kiképezni, és ezáltal még több látássérült ember tud biztonságosan és önállóan közlekedni.
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) több mint százéves tapasztalatával képviseli és szolgálja a magyar látássérült embereket, egyedülálló és hiánypótló szolgáltatásokkal támogatja a vak és gyengénlátó emberek önálló életvitelét.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Közhasznú szolgáltatásainkat nagyjából 10.000 egyesületi tag, emellett mintegy 80.000 fő magyar látássérült személy veheti igénybe.
Támogatjuk a látássérült
emberek nélkülözhetetlen használati eszközeinek megvásárlását, az új eszközök
fejlesztését, beszerzését, karbantartását – boltunkban az érintettek
kedvezményes áron vásárolhatnak beszélő segédeszközöket,
vakvezetőkutya-felszerelést, vagy fehérbotot. 1978 óta vakvezetőkutya
kiképzésével segítjük a látássérült emberek biztonságosabb közlekedését,
munkába járását.
Adaptált tankönyveket
teszünk hozzáférhetővé a látássérült diákok számára, Braille- és
hangoskönyvtárat tartunk fent. A Távszem szolgáltatásnak köszönhetően számos
helyzetben nyújtunk azonnali látó segítséget egy okostelefon kameráján
keresztül.
Kampányunk lezárult, több mint 37 000 000 Ft gyűlt össze.
A vakvezetőkutya nem eszköz, hanem élőlény, társa és segítője a látássérült embernek. Magyarországon elsőként a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) kezdett vakvezetőkutyákat képezni 1978-ban.
A vakvezetőkutya feladata, hogy a látássérült embert biztonságosan vezesse a közúti forgalomban, valamint, hogy megállással jelezze az akadályokat, majd biztonságosan kikerülje azokat, utat keressen bonyolultabb akadályok, például útlezárások vagy a járdán parkoló autók esetén, valamint, hogy megkeressen objektumokat (gyalogátkelőt, lépcsőt, ajtót, buszmegállót, ülőhelyet) a gazda részére.
Az OTP Bank adománygyűjtő kampányán befolyt összegből nyolc vakvezetőkutya képzésére nyílik lehetőségünk, így újabb nyolc látássérült személy juthat vakvezetőkutyához.
A szövetség nemcsak képzi a vakvezetőkutyákat, a tenyésztéstől, a kölyöknevelési programon át az utógondozásig biztosítja a szakmai segítséget és az orvosi ellátást számukra, valamint gondoskodik a sok munkaórát maga mögött hagyott, nyugállományba vonult kutyák méltó megbecsüléséről.
Köszönjük mindazoknak, akik kisebb vagy nagyobb összeggel támogatták a nemes ügyet, annak érdekében, hogy a látássérült emberek önállóan közlekedhessenek a számukra kiképzett vakvezetőkutyával, amely egyben a munkahely, az orvosi rendelő, a közszolgáltatások vagy a kulturális helyszínek biztonságos megközelítését is jelenti.