- Home
- Befektetési alapok
- Alkalmazások
- Aktuális
- Jelentések
- Rólunk
- Forgalmazási információk
- Fenntarthatóság
Zártvégű, nyilvános, tőke- és hozamvédett alap
Jegyzési időszak: 2023.09.11. - 2023.10.27. | Futamidő: 2026.11.30-ig | ISIN azonosító: HU0000732029
Az alap célja, hogy lejáratkor tőkevédelem mellett, a befektetési politika által biztosított rögzített hozamon felül többlethozamot fizethessen. A mögöttes befektetés kedvező teljesítménye esetén lejáratkor az alapkezelő a rögzített hozamon felüli többlethozam kifizetésére nem szab felső korlátot, az teljes egészében az ügyfelet illeti meg.
|
|
Az alapot azoknak ajánljuk, akik pénzüket 2026.11.30-ig fektetnék be, és a befektetett tőke védelme és a rögzített hozam mellett olyan vállalatok részvényeinek teljesítményéből szeretnének profitálni, amelyek a zöld átmenet iparágaiban tevékenykednek. Az alapot a legalább alacsony kockázatot vállaló befektetőknek ajánljuk.
Az alap célja, hogy a megújuló erőforrásokra való átállás célkitűzéseiből származó gazdasági átalakulásból, a zöld átmenetből
profitáljon, kiemelt figyelemmel az új energiatárolási megoldásokra, az autóiparra és az új közlekedési technológiákra. Az
alap a szektorban aktív cégek felé opciós ügyleteken keresztül szerez kitettséget, a tőkevédelmet és a rögzített hozamot pedig
kamatozó eszközökön keresztül biztosítja. Az alap továbbá ESG szűréssel és SFDR 8-as megfeleléssel is vállalja, hogy befektetési
döntéshozatalaiba fenntarthatósági szempontokat integrál.
Nettó eszközérték: 1 844 545 720 HUF
Árfolyam: 10 328,382 HUF
Érvényesség: 2024. november 19.
Az alap eszközeinek döntő része kamatozó eszközökbe kerül befektetésre, amelyek biztosítják a tőke és a rögzített hozam megóvását. Az alap hozamát a mögöttes befektetés, azaz a SGI Clean Energy and Future Mobility ESG Filtered 8% VT ER Index-re kiírt opció futamidő alatt elért teljesítménye határozza meg. Ez az index 50-50%-os súllyal tartalmazza az alábbi két indexet:
Az indexek kizárják azokat a vállalatokat, amelyek megsértik az ENSZ Globális Megállapodásának (UNGC) egy vagy több alapelvét.
Az alap a befektetések teljesítményétől függetlenül lejáratkor mindenképp fizet hozamot, melynek mértéke a befektetési jegyek névértékére vetítve a teljes, 2026. november 30-ig tartó futamidőre 5%. Az Ön befektetett tőkéje tehát a teljes futamidő alatt minimum 5% növekedést ér el, ami éves szinten 1,62% rögzített hozamot jelent. (EHM min: 1,62%) A hozamvédelmet a befektetési politika biztosítja.
Az alap célja, hogy lejáratkor a befektetési politika által biztosított, rögzített hozamon felül többlethozamot is fizethessen. A mögöttes befektetés kedvező teljesítménye esetén lejáratkor az Alapkezelő a rögzített hozamon felüli többlethozam kifizetésére nem szab felső korlátot, az teljes egészében a befektetőt illeti. A hozamból 15% kamatadó levonásra kerül. A 2023. május 31-én kihirdetett kormányrendelet alapján – a veszélyhelyzet ideje alatt átmenetileg – a jelenlegi 15%-os személyi jövedelemadó (kamatadó) mellett 2023. július 1-től 13%-os szociális hozzájárulási adót is kell fizetni.
A rögzített hozam feletti hozam a mögöttes befektetés, azaz a SGI Clean Energy and Future Mobility ESG Filtered 8% VT ER Index futamidő alatti teljesítményének a participációs értékkel - az alap Kezelési Szabályzatában bemutatott módon - számolt szorzata. A participációs érték azt mutatja, hogy a mögöttes index értékének változásából milyen mértékben részesedhetnek az alap befektetői. A participációs érték legalább 50% és legfeljebb 250% közé esik, mely tartományon belüli pontos értéket az Alapkezelő legkésőbb az alap Felügyelet általi nyilvántartásba vételétől számított tizenöt banki napon belül teszi közzé a közzétételi helyeken.
Az alap zártvégű értékpapíralap, azaz a jegyzést követően az alap befektetési jegyei az alap futamideje alatt a befektetők kezdeményezésére – főszabály szerint – nem válthatók vissza, azok adásvétele – a tőzsdére történő bevezetés után – az alap futamidejének lejártáig csak tőzsdei forgalomban bonyolítható le, mely likviditási kockázattal jár. Ez azt jelenti, hogy a befektetési jegyek csak akkor értékesíthetők, amikor a tőzsdei forgalomban azokra kereslet van. A befektetési jegyek tőzsdei forgalmazása miatt az alap tőzsdei árfolyama eltérhet a befektetési jegyeinek mindenkori értékét tükröző közzétett napi árfolyamától. Az alap aktuális árfolyama naponta megtalálható az OTP Alapkezelő Zrt. honlapján (www.otpalap.hu) és a Forgalmazó OTP Bank Nyrt. honlapján ( https://www.otpbank.hu).
Az alap befektetési jegyei a jegyzési időszak alatt vételi jutalék nélkül, névérték alatt, napi diszkont árfolyamon jegyezhetők az OTP Bank értékpapír forgalmazással foglalkozó fiókjaiban, az OTPdirekt internetes és telefonos szolgáltatásán keresztül, valamint az OTPdirekt Bróker felületén. A befektetési jegyek névértéke 10 000 Ft, a jegyzés minimális összege – névértéken – 50 000 Ft. A jegyzési időszakról és a jegyzési árfolyamokról az alap Tájékoztatójából és Kezelési Szabályzatából tájékozódhat. Az Alap – Magyar Nemzeti Bank által jóváhagyott – Tájékoztatója és Kezelési Szabályzata közzétételre került és elérhető az OTP Alapkezelő Zrt. honlapján és a Forgalmazó OTP Bank Nyrt. honlapján. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Tájékoztató és a Kezelési Szabályzat jóváhagyása nem jelenti az Alap befektetési jegyeinek a jóváhagyását, és a szabályozott piacra történő bevezetésének engedélyezését.
Az OTP Ökotrend Alap befektetési jegyei a jegyzési időszak alatt vételi jutalék nélkül, névérték alatt, napi diszkont árfolyamon jegyezhetők az OTP Bank értékpapír forgalmazással foglalkozó fiókjaiban, az OTPdirekt internetes és telefonos szolgáltatásán keresztül, valamint az OTPdirekt Bróker felületén. A befektetési jegyek névértéke 10 000 Ft, a jegyzés minimális összege – névértéken – 50 000 Ft.
A befektetési jegyek forgalmazásával kapcsolatban felmerülő egyéb díjakról és jutalékokról (értékpapírszámla vezetési díj, befektetési jegyek transzferálási díja stb.) a forgalmazó hirdetményeiből tájékozódhat részletesebben.
A befektetési jegyek névértéke 10 000 Ft, a jegyzés minimális összege – névértéken – 50 000 Ft.
Az alap aktuális tájékoztatója, illetve a rendszeres időközönkénti beszámolói nyilvánosak, és az alábbi linkekről letölthetőek. A korábbi beszámolók a Jelentések menüpontban érhetőek el. Amennyiben első kézből szeretne értesülni új befektetési alapjainkról vagy a meglévő alapok havi teljesítményéről, kérjük, iratkozzon fel hírlevelünkre!
Az alap hatályos tájékoztatója |
Az alap hatályos kezelési szabályzata |
Kiemelt Információkat Tartalmazó Dokumentum "A" sorozat |
Aktuális féléves jelentés |
Éves jelentés 2023 |
Ökotrend szórólap |
Az Alapkezelő az Alapot az SFDR Rendelet (EU 2019/2088) által meghatározott környezeti vagy társadalmi jellemzőket, illetve ezek kombinációját előmozdító pénzügyi termék kategóriába tartozó terméknek állította elő, ugyanakkor nem sorolja a fenntartható befektetést célul kitűző pénzügyi termék kategóriába. Az Alapnak célja a környezeti és társadalmi jellemzők előmozdítása, így az SFDR rendelet 8. cikke (1) bekezdésének hatálya alá is tartozik. Azonban nem célja a fenntartható befektetés (nem tartozik az SFDR rendelet 9. cikke (1), (2) vagy (3) bekezdésének hatálya alá).
A fenntarthatósági célok integrálására az Alap vállalja, hogy az Alap indulásakor portfolióban tartott összes fenntarthatósági szempontok figyelembe vétele alapján besorolható (külső adatszolgáltató által minősített) eszközre vonatkozóan, hogy legalább 80%-ban olyan vállalatok eszközeit tartalmazza, amelyek az MSCI (MSCI ESG Manager) minősítés tekintetében fenntarthatónak számítanak. Fejlett piaci kibocsátó vagy fejlett piaci eszközök, - alapok alapja esetén a befektetési alapok - esetén ez AAA-BBB, míg feltörekvő piac esetén AAA-BB besorolást jelent. Továbbá az Alap vállalja, hogy a Nemzetközi Tőkepiaci Szövetség („ICMA”) által kiadott Zöld Kötvény Alapelvek és az EU Technikai Szakértői Csoportja által javasolt uniós Zöld Kötvény-sztenderdeknek megfelelő eszközökbe fekteti induláskor a nettó eszközértékének minimum 10%-át. Ezen “Zöld Kötvények” esetén a befektetési döntéshozatalba a fenntarthatósági szempontokat a kötvény “zöld kötvény” címke meglétének az ellenőrzésével biztosítjuk, illetve szűrésre kerülnek a kibocsátók az alapján, hogy a tevékenységi területük összhangban legyen az Alap környezeti célkitűzésével.
Ez a pénzügyi termék előmozdít környezeti vagy társadalmi jellemzőket, de nem rendelkezik fenntartható befektetési célkitűzéssel.
Az Alap elsősorban a kötvényportfólióján keresztül kíván vállalást tenni a környezeti jellemzők előmozdítására. Az Alap részben olyan zöld államkötvényekbe tervez befektetni, amelyeknek célja olyan kiadások finanszírozása, vagy újra-finanszírozása, amelyek előmozdítják az alacsony szén-dioxid kibocsátású, az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenállóképes és környezetileg fenntartható gazdaságra való áttérést. Így az alábbi hat zöldágazat egyikébe esik: megújuló energia, energiahatékonyság, hulladék- és vízgazdálkodás, földhasználat és élő természeti erőforrások használata, tiszta közlekedés illetve adaptáció.
Az Alap a befektetési között található opción keresztül nem kíván a környezeti és társadalmi jellemzők előmozdítási kritériumainak megfelelni, azonban az opció tematikájából adódóan a zöld energia (megújuló energiatermelés, szélerőmű berendezések, energia hatékonyság növelése) és a fenntartható közlekedés (vasút, elektromos járművek, hidrogén meghajtás, bio üzemanyag), elterjedését támogatja, illetve a befektetők figyelmét felhívja arra, hogy a zöld energia (a klímaváltozás elleni küzdelem sikerességének az elősegítése mellett) befektetésként is reális alternatívája lehet a nem ezen kritériumok szerint szelektált befektetéseknek. A gyakorlatban egy vételi opciós ügylet befektetés úgy fejt ki direkt hatást a tőkepiacra, hogy az opció megkötése után az árfolyam mozgásából adódóan a mögöttes eszközök kereslete növekszik az opciós partnernél, így többletkeresletet generálhat az ESG szempontokat figyelembe vevő cégek részvényeiben is.
Az Alapkezelő a tőke és hozamvédelmet megtestesítő Fizetési Ígéret teljesítésének biztosítása érdekében az Alap induló saját tőkéjének jelentős, 70%-ot meghaladó hányadát tervezi kamatozó befektetési eszközökbe, így az OTP Bank Nyrt-nél vagy más bankoknál elhelyezett bankbetétekbe, hitelviszonyt megtestesítő eszközökbe, és a kamatkockázat kezelésére szolgáló származtatott eszközökbe fektetni. A kamatozó eszközök kiválasztása során az Alapkezelő arra törekszik, hogy a Nemzetközi Tőkepiaci Szövetség („ICMA”) által kiadott Zöld Kötvény Alapelvek és az EU Technikai Szakértői Csoportja által javasolt uniós Zöld Kötvény-sztenderdeknek megfelelő eszközök az Alap indulásakor minimum 10%-os arányban szerepeljenek, illetve a fennmaradó rész esetében az Alap a magas ESG kockázatú kibocsátókat kizárja a lehetséges befektetések közül.
Az Alap ezáltal a kötvényportfólióján keresztül kíván vállalást tenni a környezeti jellemzők előmozdítására. Részben olyan zöld államkötvényekbe tervez befektetni, amelyeknek célja olyan kiadások finanszírozása, vagy újra-finanszírozása, amelyek előmozdítják az alacsony szén-dioxid kibocsátású, az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenállóképes és környezetileg fenntartható gazdaságra való áttérést. Így az alábbi hat zöldágazat egyikébe esik: megújuló energia, energiahatékonyság, hulladék- és vízgazdálkodás, földhasználat és élő természeti erőforrások használata, tiszta közlekedés illetve adaptáció.
Az Alap nem rendelkezik minimális százalékos részaránnyal az uniós taxonómiához igazodó befektetések tekintetében.
Az Alap induláskor eszközeinek minimum 10% -át “Zöld Kötvényekbe” fekteti.
Az Alapra vonatkozó részletes eszközallokációs stratégiát a Kezelési szabályzat 14. pontja tartalmazza.
Tekintettel arra, hogy az Alap az általa előmozdítani tervezett környezeti jellemzőket „zöld” kötvényekbe történő befektetéssel kívánja elérni, a kitűzött cél teljesülését a fenti kritériumok mellett az alábbi mutatók alakulásának a figyelésével is mérni fogja:
A portfolió kialakításakor, átsúlyozásakor figyelembe kell venni az Alapkezelő által elvárt fenntarthatósági kockázatok megfelelő szinten tartását. Ha a fenntarthatósági kockázati kitettség kívül esik a portfoliótól elvárt szinttől, akkor intézkedéseket kell hozni a fenntarthatósági kockázat elfogadható szintre történő csökkentése érdekében.
Elsődlegesen az ESG alapot kezelő portfoliómenedzsernek kell figyelemmel kísérnie, hogy a portfoliójában képviselt eszközök összesített átlagos fenntarthatósági kockázata összhangban áll-e a portfoliótól elvárt szinttel, illetve új eszközbe történő befektetés előtt meg kell vizsgálnia, hogy az adott eszköznek milyen az ESG minősítése, hogyan módosítja a portfolió ESG minősítését. Másodlagosan a kockázatkezelési terület heti rendszeresen beszámolót készít az alapok fenntarthatósági kockázatának alakulásáról, melyet elküld az ESG alapot kezelő portfolió menedzsereknek, az Alapkezelő vezérigazgatójának, a vezérigazgató-helyettesének. Az Igazgatósági tagok részére az ESG-vel kapcsolatos összefoglaló a negyedéves Kockázatkezelői jelentés keretein belül kerül bemutatásra.
Az Alapkezelő törekszik arra, hogy az Alapban legalább 80%-os legyen az AAA-BB MSCI ESG Ratings besorolású kötvények és az Article 8., vagy Article 9. besorolású alapok együttes aránya. Továbbá az Alap vállalja, hogy a Nemzetközi Tőkepiaci Szövetség („ICMA”) által kiadott Zöld Kötvény Alapelvek és az EU Technikai Szakértői Csoportja által javasolt uniós Zöld Kötvény-sztenderdeknek megfelelő eszközökbe fekteti induláskor a nettó eszközértékének minimum 10%-át. Ezen “Zöld Kötvények” esetén a befektetési döntéshozatalba a fenntarthatósági szempontokat a kötvény “zöld kötvény” címke meglétének az ellenőrzésével biztosítjuk, illetve szűrésre kerülnek a kibocsátók az alapján, hogy a tevékenységi területük összhangban legyen az Alap környezeti célkitűzésével.
Az Alapkezelő külső adatszolgáltató által biztosított ESG minősítéseket és pontszámokat használ (MSCI).
Az adatszolgáltató több száz elemzővel rendelkezik a világban, akik széles körű iparági és cégspecifikus adatokat gyűjtenek
E, S és G vonatkozásában. Ezekre külön-külön is adnak pontszámot, illetve meghatározott módon összegzik és minősítik ezeket
egységes ESG rating-gé. Az iparági átlaghoz képest határozzák meg az egyes cégek E és S mutatóját, a G-t pedig az adott vállalatra
határozzák meg. Az adatszolgáltató rendszeresen frissíti minősítéseit.
Az alapok alapja konstrukciónak megfelelően az Alap más aktív és passzív módon kezelt alapokba fektet. Az alapok egy részére
az elemzési tanácsadó (MSCI) publikál ESG besorolást, más részére azonban nem. Ez részben az ESG tanácsadó üzleti megfontolásaitól,
részben viszont az egyes alapkezelők saját üzleti megfontolásaitól is függ.
Ezt az adottságot az Alapkezelő oly módon kezeli, hogy az egyes alapok ESG besorolását nyomon követi ugyan, de nem erre fogalmaz
meg megcélzott szintet, hanem az egyes alapok SFDR szerinti megfelelésére.
Az Alapkezelő az Alap befektetései során figyelembe veszi továbbá a PAI mutatók alakulását is a “Figyelembeveszi a pénzügyi termék a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatásokat?” résznél írtaknak megfelelően.
A figyelembevételre úgynevezett kizárási és korlátozó lista alkalmazásával kerül sor, ami során az Alapkezelő befektetési korlátot állít fel az alábbiak tekintetében. A befektetési korlátok minden hónap utolsó forgalmazási napjának adatai alapján kerülnek ellenőrzésre. Az Alapkezelő e mutatókat külső adatszolgáltató (MSCI ESG Manager) által szolgáltatott adatokból méri, az elérhető adatok teljes körűségének és adatminőségének függvényében.
Az Alapkezelő a Társaságok közgyűlési előterjesztéseinek megszavazásáról történő döntés során kiemelten figyelembe veszi a fenntarthatósági kockázatokat, különösen azon Társaságok esetén, amelyek részvényei az Alapkezelő által kezelt, az SFDR 8., illetve SFDR 9. cikkének megfelelő befektetési alapokban is megtalálhatók.
Az Alapkezelő – az alapszintű és a kiemelt részvényesi szerepvállalás keretében – elkötelezett befektetőként legalább az SFDR 9. cikkének megfelelő befektetési alapok esetén a fenntarthatósági folyamat részeként aktív párbeszédre törekszik az érintett Társaságok vezetőségével. Ezáltal azonosíthatók a környezetvédelmi, a társadalmi és a vállalatirányítási szempontok kezelésének gyengeségei, melyek alapján közös megoldás kereshető e területek fejlesztésére, ezáltal pedig javíthatja a befektetés hosszútávú sikerét is. Az Alapkezelő kizárhatja a befektetési univerzumból azokat a vállalatokat, amelyek következetesen nem hajlandók párbeszédet folytatni.
Nincs.