Bár Magyarországon a cégek meghatározó része, csaknem 70 százaléka családi vállalkozásként működik, a kutatási eredmények azt mutatják, hogy a többségük nem dolgozott ki megfelelő stratégiát az utódlásra, ami komoly gondokat okozhat. Az OTP Business Café legújabb epizódjában a zökkenőmentes generációváltás volt a téma.
Az OTP Bank vállalkozásoknak szóló rendszeres vodcastja, a hitelintézet YouTube csatornáján futó videósorozat legfrissebb részében ezúttal három vendég osztotta meg véleményét az érdeklődőkkel. Csákné Dr. Filep Judit, a Budapesti Gazdasági Egyetem Budapest LAB Vállalkozásfejlesztési Irodájának tudományos vezetője, valamint két, a témában saját tapasztalatokkal rendelkező vállalkozó, Cserr-Madar Anita, a Multistone Kft. ügyvezetője és Madar Gyula, a Multistone Kft. alapító-tulajdonosa, Anita édesapja azt vitatta meg, hogy miként lehet elkerülni a cég működését, jövőjét veszélyeztető konfliktusokat a generációváltáskor. A beszélgetést Csákné Dr. Filep Judit azzal indította, hogy tisztázta a családi vállalkozás fogalmát. A definíció azokra a cégekre alkalmazható, amelyek tulajdonosi körében, vezetésében, működtetésében meghatározó módon vesznek részt egy család tagjai, akiknek ezen túlmenően van egy generációkon átívelő elképzelésük, álmuk a folyamatosságról, a tapasztalatok átadásáról. A vodcastból kiderült, hogy a kőfaragással foglalkozó Multistone Kft. tagjai megvalósították ezt az álmot, igaz, a folyamat nem volt konfliktusmentes.
Az elkötelezettséggel nem volt gond, Anita nevetve mesélte, hogy gyermekkorában még a bébiszettere is kőfaragó volt, a bátyja pedig szintén ezt a hivatást választotta, így természetes döntés volt, hogy a céges generációváltást a családon belül vigyék véghez. Az alapító, Madar Gyula elismerte, hogy évekig tartott, amíg a szakmai és üzleti eredményeket látva megbízott annyira a gyermekeiben, hogy „elengedje” a vállalkozást, amelytől azonban nem szakadt el, ma is „rálát” a dolgokra, és ha megkérik, részt vesz a fontosabb döntésekben. Apa és lánya őszintén beszélt a váltással járó, részint a generációs különbségekből, részint az eltérő tapasztalatokból, valamint a különböző cégfejlesztési elképzelésekből fakadó konfliktusokról. Azt sem titkolták, hogy a vasárnapi családi ebédek békéjének megőrzése érdekében úgy döntöttek: az asztalnál nem beszélnek üzleti dolgokról.
A beszélgetésben az is elhangzott, hogy nincs egységes recept, a hazai cégek számos modellt követnek a generációváltás levezénylésére, ha az egyik nem jön be, jellemzően másikkal próbálkoznak. Ugyanakkor jó, ha tisztában vannak azzal: a folyamat még a legalaposabb előkészítés mellett is szülhet konfliktusokat. Ezekben az esetekben az a megoldás első lépése, hogy meg kell húzni a határvonalat és világosan ki kell mondani, hogy az ellentétek mögött családi vagy üzleti ellentétek húzódnak meg. Szakmai tanácsadót akkor érdemes bevonni, ha az átadásban érintett felek pontosan felmérték, milyen típusú segítségre van szükségük a váltás zökkenőmentes lebonyolításában. A Multistone Kft. esetében például a családtagok közötti rossz kommunikáció volt a bajok egyik forrása. Anita elismerte, hogy a bátyjával nem voltak igazán jó testvérek, nagyon eltérő a természetük, nem értették meg egymást, ezért a cég működése, jövője szempontjából kulcsfontosságú volt, hogy megoldják ezt a problémát. Sikerrel jártak.
Nézze meg a Business Café legújabb részét: