Az 1979-ben alapított édességgyártó családi cég, a csepeli Bakos Marcipán az induláskor az OTP-t választotta pénzügyi partneréül, és kisebb kitérőkkel, de azóta is kitart mellette.
A Bakos László aranykoszorús mestercukrász által 1979-ben alapított és azóta megszakítás nélkül működő családi manufaktúra mottója önmagáért beszél: „A természet ízei marcipánba zárva”. A cégalapító nemcsak kitanulta, hanem egy időben maga is oktatta a növendékeket a mesterségre egykori iskolájában, a Rózsa Ferenc Vendéglátó-ipari Szakközépiskolában. Vállalkozói pályafutása még a „maszek világban” kezdődött, a Déli pályaudvarnál, a Maros utcában a feleségével, egy segéddel és egy tanulóval nyitotta meg az első cukrászatát, később innen költöztek át a csepeli családi házba. A műhely a marcipánkészítésre specializálódott, egyedi, mesefigurákat, virágokat formázó termékeit eleinte az ország számos pontján megtalálható önálló édességboltokba szállította. A kínálat az elmúlt évtizedekben jelentősen bővült, miközben a megritkuló édességboltok helyét átvették a jellemzően céges partnerek, akik elsősorban egyedi igényekre szabott, mai szóhasználattal élve "perszonalizált" édességeket rendeltek különleges alkalmakra, rendezvényekre. Ami nem változott, az a szakma szeretete és a kiváló alapanyagok használata.
A vállalkozás operatív irányítását fokozatosan átvevő, de a szakmai ügyekben továbbra is aktív szerepet vállaló cégalapító édesapja tapasztalataira támaszkodó ifj. Bakos László jól emlékszik arra, hogy kisgyermekként ő vitte át az OTP-fiókba a nyomtatott pénzügyi bizonylatokat, így korán kapcsolatba került a hitelintézettel. Magától értetődő volt, hogy az induláskor a családi vállalkozás termékeinek forgalmazására épülő, azóta számos más tevékenységgel bővülő, 2005-ben megalapított cége, (amihez később a leánytestvére is csatlakozott) a Chocolate Box Kft. is az OTP-t választotta pénzügyi partnernek.
A kapcsolat 2009-ben komoly próbatételen esett át, a családi házat kinövő Bakos Marcipán a szomszéd telken üzemépítésbe fogott, amelynek finanszírozásához egy másik hitelintézet –akkor kedvezőbbnek tűnő – ajánlatát fogadta el. Ráfizetett, a svájci frankos konstrukcióból szerencsére a régi partner, az OTP áthidaló megoldásának segítségével ki tudott szállni. Azóta töretlen a viszony, amiben fontos szerepe van a banki kapcsolattartónak, aki az elmúlt évtizedek szoros együttműködésének köszönhetően pontosan tisztában van a két cég helyzetével, napi működésével, a kihívásokkal.
A Bakos Marcipán az elmúlt évtizedekben 20-30 alkalommal vette igénybe az OTP Banknál elérhető, a kkv-kra szabott pénzügyi konstrukciókat, legyen szó a likviditás fenntartását, a gépbeszerzéseket vagy egyéb fejlesztéseket támogató megoldásokról. A Covid idején például a Széchenyi Kártya Programnak köszönhetően sikerült áthidalniuk a megrendelések visszaesésével járó nehézségeket. A cégek a lezárások, korlátozások idején nem tarthattak rendezvényeket, így egyedi marcipántermékekre sem volt szükségük. Ez a piac átmenetileg kiesett, de a családi manufaktúra így sem maradt munka nélkül, hiszen a karácsonyhoz közeledve mindig megugrik a kereslet a marcipános szaloncukrokra. Ebben ez időszakban több munkáskézre is szükség van, hogy teljesíteni tudják a megrendeléseket.
Ifj. Bakos László azt is megemlíti, hogy az édesipar gépigényes ágazat, a berendezéseket 5-6 évente lehet cserélni, frissíteni, ami anyagilag rendkívül megterhelő, az önerő, a pályázati források mellett hitelre is szükség van a megvalósításához. Az OTP Bank segítségével azonban mindig sikerül megtalálni a legjobb megoldást. A cég az alapítása óta eltelt időszakban minden évben nyereséggel zárt, ami annak is köszönhető, hogy következetesen kitartott a lassú, fokozatos építkezés stratégiája mellett.
A hazai kkv-k jelentős részénél a forráshiány mellett a stratégiai tervezés hiánya okoz gondokat, ami összefügg azzal, hogy nincs elég idő a jövővel foglalkozni. Ifj. Bakos László komoly könnyítésnek tartja, hogy az OTP Bank a közelmúltban a korábbi egy év helyett három évre növelte a vállalkozásaival kötött pénzügyi megállapodások érvényeségét, mert ez a stabilitás biztosítása mellett lehetőséget kínál az alaposabb tervezésre. "Korábban évente egy hónapot a könyvelőnél töltöttünk, hogy elkészítsük a hitelkérelmi dokumentációkat, igazolásokat, mára megszűnt ez a nyomás, több időnk marad arra, ami valóban a dolgunk: a termékfejlesztés, a szakmai előrelépés, az értékteremtés" – mondja a beszélgetés zárásaként az üzletember.