Mivel lehet motiválni egy csapatot, hogyan lehet sikereket elérni, milyen a jó vezető? Ezek a kérdések gyakran felmerülnek egy vállalkozás és egy futballcsapat esetében is, és a válaszok sokszor egybevágnak. A OTP Business Café legújabb epizódjában ezekről esett szó Marco Rossival, a magyar válogatott szövetségi kapitányával.
Az OTP Bank vállalkozásoknak szóló rendszeres vodcastja, a hitelintézet YouTube csatornáján futó videósorozat legutóbbi felvételére még a csoportmérkőzések előtt került sor. Marco Rossi az elemzők szerint gyakorlatilag a nulláról épített fel egy sikeres csapatot, és ő is úgy érzi, hogy nagy előrelépést értek el. A szövetségi kapitány visszaemlékezett 2018-ra, amikor egy lehangolt, szinte depressziós csapattal ment Telkibe az edzőtáborba, és nagyon nehéz volt visszaépíteni a játékosok önmagukba és egymásba vetett bizalmát. Idén azonban mosolyogva, hálásan érkeztek a táborba, az elmúlt három év során más lett a hozzáállásuk is, a játékosok nem érzik magukat legyőzöttnek a kezdés pillanatában, hanem azzal a tudattal lépnek pályára, hogy bármilyen eredményt elérhetnek, akármilyen ellenféllel szállnak harcba.
A legfontosabb, hogy legyen egy közös cél.
„Ha csapatról van szó, annak valóban csapatnak kell lennie. Mindenkinek megvannak a maga céljai, de a legfontosabb mindig a csapat közös célja, és ennek eléréséhez az együttműködés a kulcs. Sőt, nem elég az együttműködés, segítenünk kell egymást” – mondja Rossi.
Ahogy egy vállalkozásnál, úgy egy futballcsapatban sem egyszerű fenntartani a jó hangulatot, és folyamatosan motiválni az embereket. A szövetségi kapitány szerint utóbbit elsősorban magukban kell megtalálniuk a játékosoknak, önmagukat kell kihívások elé állítani. Persze van, akiket külső tényezők – mint például az anyagi előnyök – mozgatnak meg igazán, őket arra bíztatja, hogy merítsenek erőt a körülöttük levő hangulatból, a szurkolókból. Ugyanakkor fontosnak tartja a motivációhoz az újdonság erejét is: ezért minden edzőtáborban igyekszik behozni valami újat, amit eddig még nem gyakoroltak, mert ez felkelti a játékosok érdeklődését, jobban bevonódnak.
Azt vallja, hogy a labdarúgásban a legtöbb a játékosokon múlik: nincs edző a játékosai nélkül, és a siker 80-85%-ban az ő érdemük. Ám az edző feladata, hogy kihozza a bennük rejlő 100%-ot. Az edzők és a játékosok közötti kapcsolat az apa-fiú kapcsolathoz hasonlítható, ahol célravezetőbb, ha nem elmagyarázzuk a dolgokat, hanem jó példával járunk elől.
Mit tehet egy vezető a jó csapatmunkáért?
1. Minél több kommunikáció
Ahogy a cégvezetői, úgy az edzői, kapitányi pozíció is számos kihívással
jár, több téren is tenni kell a sikerért, a csapatmunkáért. Rossi három aspektust
emel ki. Magyarországi edzői munkája során (2012 augusztusa és 2014 áprilisa között, majd 2015 februárjától 2017 júniusáig a Budapest Honvéd FC vezetőedzője volt) egyértelmű lett számára a
kommunikáció fontossága. „A feltétlen szükségesnél jobb többet mondani, mint
kevesebbet. Meg kell osztani a játékosokkal az érzéseinket, a róluk alkotott
véleményünket – mindezt lojális módon.” Meglátása szerint közvetlenül,
kertelés nélkül kell beszélnünk, ezzel segítünk a legtöbbet, hogy a játékos
(vagy épp egy munkatárs) a legjobb formáját hozhassa.
2. Folyamatos fejlődés
A másik szempont, hogy vezetőként is folyamatosan fejlődni kell. A labdarúgás nem egy állandó, statikus sport,
folyamatosan változik, új tendenciák jelennek meg új befolyások hatására, ezért
edzőként vagy szövetségi kapitányként is folyamatosan az aktuális elvárosoknak
megfelelő szintet kell hozni.
3. Csapattagokba vetett bizalom
Harmadsorban a bizalom kérdése merült fel, Rossi elmondta, hogy ő nem
szól bele a stábtagok munkájába. „Ha mindenki végzi a feladatát, és nekem
már csak a végeredményekkel kell foglalkozni, akkor az megkönnyíti a munkám. Nem
állok ott mindig a játékosok sarkában sem, így önmagukkal kapcsolatban is
felelőségteljesebbek lesznek, a bizalmat teljesítménnyel hálálják meg.”
És hogy mi a siker titka? A szövetségi kapitány szerint a futballban ugyanaz a helyzet, mint az élet minden más területén: sokszor rajtunk kívülálló okokon múlik, hogy nem lehetünk folyamatosan sikeresek – de mindig van lehetőség fejlődni, jobban teljesíteni.