A világ és Magyarország gazdasági helyzetéről, kilátásairól, az előrejelzések készítését megnehezítő bizonytalanságokról adott elő a közelmúltban Tardos Gergely. Kihívásokkal teli korszak vár ránk.
A világ és Magyarország gazdasága – bár a covid átmenetileg megakasztotta a fejlődést – nagyon jó időszakot tudhatott maga mögött 2014 és 2021 között, de ennek vége. Az előrejelzések szerint az elszabaduló infláció, az emelkedő kamatok, a kormányzati és a jegybanki szigorítások, valamint a várhatóan tartósan magas energiaárak, a lassan megoldódó ellátási problémák fékezik a világgazdaság növekedésének tempóját. Az OTP Bank Elemzési Központjának igazgatója előadásában elmondta, az utóbbi időben 10-ről 30-35 százalékra erősödtek a fejlett világban recessziót valószínűsító elemzői várakozások.
A magyarországi kilátásokról
Ami a hazai helyzetet illeti, az akkori energiaárak mellett Tardos Gergely úgy látta, a visszaesés elkerülhető, de a gazdasági növekedés tempója lassulni fog: idén, az év egészében 5, az év végére 2-3, jövőre pedig 2 százalékos GDP-bővüléssel számoltak az OTP Bank szakértői. Az infláció tetőzését a harmadik negyedévre várták, előrejelzésük szerint a pénzromlás mértéke lassú csökkenéssel jövőre 6, 2024-ben pedig 4 százalék körül alakulhat.
„Az euró-forint árfolyam 4-essel fog kezdődni és tartósan a 400-a szint körül ragadhat” – mondta a fórumon Tardos Gergely, majd a magyar fizetőeszköz árfolyama júniusban 400 forint fölé is emelkedett az euróhoz képest.
Az elemző szerint a két legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy mi történik az energiapiacon, illetve az ország mikor fér hozzá az Európai Unió fejlesztési forrásaihoz. Ami az első területet illeti, nem lehet pontosan előre jelezni a folyamatokat, szélőséges esetben az sem kizárt, hogy korlátozni kell nagy energiaigényű ágazatok termelését. Az uniós pénzek megszerzése pedig azért égetően fontos, mert nélkülük akár nullára is visszaeshet a gazdasági növekedés.
Az azóta eltelt időszakban azonban Oroszország tovább korlátozta az európai gázszállításokat, az energiakrízis mélyült és a jelenlegi energiaárak az elmúlt hetek csökkenése ellenére is érdemben magasabban ragadtak. Emiatt jelentősen megnőtt az esélye annak, hogy jövőre zsugorodjon a hazai gazdaság, az infláció pedig az idei évhez hasonlóan magas marad.
Lassuló vállalati hitelezés
A hazai vállalkozásoknak egyre több kihívással kell megküzdeniük a jövőben. Az OTP Bank Elemzési Központjának igazgatója a kamatok emelkedésére, és a vállalati hitelezés dinamikájának lassulására számít. Előadásában ezért nagyon óvatos tervezést ajánlott a mikro- és kisvállalkozások döntéshozóinak, megjegyezve, hogy a jelenlegi helyzetben sok a bizonytalanság, ami a pontos előrejelzések készítését is megnehezíti. Példaként azt hozta fel, hogy 5-10 éves távlatban a változó kamattal felvett vállalati hitel kifizetődőbbnek bizonyulhat, mint a fix kamatozású. Azt pedig tanácsként fogalmazta meg egy kérdésre válaszolva, hogy azok a vállalkozások, amelyek jellemzően a hazai piacra termelnek, jobban teszik, ha forintban adósodnak el, és csak az erős külpiaci értékesítési pozíciókkal rendelkező cégek vegyék fontolóra devizahitel felvételét.