Itt a tavasz, a megújulás időszaka, de úgy érezhetjük, hogy nehezen indulnak a napok, munkakedvünk csökkent és könnyen elfáradunk a kisebb feladatoktól is. Ezek bizony a tavaszi fáradtság jelei, de egészségtudatos életmóddal sokat tehetünk a jobb közérzetért.
A hosszabb nappalokkal járó több napfény hatására az alvást szabályozó melatoninszint csökken, míg a hangulatunkat befolyásoló szerotonin szintje növekszik. Ez megváltoztatja testünk biológiai óráját és hatással van kedélyállapotunkra. Az ehhez hasonló átmeneti periódusok jellemzően megterhelik a szervezetünket, melynek egyik tünete lehet a tavaszi fáradtság. A folyamat nappali álmosságban, fáradékonyságban, kedvetlenségben mutatkozhat meg. Emellett a tavasz máshogy is hat az egészségünkre: megjelennek az első allergén pollenek és figyelmet kell szentelni a fokozódó UV-sugárzásnak is. Ha felkészülünk a természet és a szervezetünk változásaira, akkor viszont az egészségünk és a teljesítményünk is profitálhat ebből az időszakból.
1. Figyeljünk a táplálkozásunkra!
Itt az ideje a tél során kimerült vitaminraktárainkat újratölteni, hogy ellenállóképességünk ne gyengüljön! Ehhez a nyersanyagokat megfelelő módon szükséges elkészíteni. A tavaszi fáradtság idején fogyasszunk minél több friss zöldséget és gyümölcsöt, valamint kerüljük a nehéz ételeket! A legtöbb vitamin biztosítható szervezetünk számára változatos táplálkozással és egy kis odafigyeléssel. Ha mégis kialakulnak hiánytünetek, akkor vitaminkészítményekkel is kiegészíthetjük étrendünket. Ebben az esetben megbízható, bevizsgált termékeket vegyünk hiteles helyről!
2. Használjuk ki a napfényes időjárást!
Napközben tartózkodjunk minél többet természetes fényben. Egy délutáni napfürdő stimulálja a D-vitamin keletkezését, növeli az örömérzetünket és csökkenti a depresszív tüneteinket. A szabadban töltött időt összekapcsolhatjuk a testmozgással is, ami szintén segít lendületbe hozni önmagunkat. Az edzőtermekből visszatérhetünk a szabadtéri sportoláshoz. Az oxigéndús levegő és a testmozgás felpezsdíti a vérünket, frissíti a gondolkodásunkat, és koncentrációnkra is jó hatást gyakorol.
3. Készüljünk az allergénekre!
Az allergia Magyarországon mintegy 1,5-2 millió embert érint. A pollenallergia az egyik leggyakoribb típus, az első pollenszezon pedig kora tavasszal érkezik. Ha tudjuk, hogy érintettek vagyunk, idejében készüljünk fel erre az időszakra, szakorvosi segítséggel szerezzük be a megfelelő gyógyszereket! Ez nemcsak a tünetek enyhítésében segít, hanem olyan szövődmények megelőzésében is fontos, mint pl. az asztma.
4. Óvjuk bőrünket és szemünket!
Az egyre erősebb napsütéssel együtt jár a magasabb UV-sugárzás. A legveszélyeztetettebbek az I-es és II-es bőrtípusba tartozó, világos bőrű, szőke vagy vörös hajú személyek. Érdemes már tavasszal is figyelnünk az UV-sugárzásról szóló jelentéseket, hiszen ilyenkor is előfordulhat, hogy leégünk, ráadásul az ártalmas hatások nem múlnak el egy-egy heveny napégés gyógyultával, akár évtizedekkel később is jelentkezhetnek a következmények, például bőrdaganatok formájában. Szemünk védelméről pedig UV-szűrős napszemüveggel gondoskodhatunk. Fontos, hogy kerüljük az olyan szemüvegeket, melyek sötétített üveggel rendelkeznek, de átengedik az UV-fényt.
5. Aludjunk eleget, de ne vigyük túlzásba!
Az alvás nélkülözhetetlen a szervezet regenerációjához és egészséges működéséhez. Ahhoz, hogy kipihenjük magunkat nincs szükség a szokásosnál több alvásra. Sőt, kerüljük a túlalvást, mivel ettől csak fáradtabbak leszünk! A rendszerességre érdemes törekedni, vagyis próbáljunk minden nap kb. ugyanabban az időben lefeküdni és kelni.
+1 Vegyünk részt szűréseken!
Használjuk ki a tavaszi lendületet, és a megújulás időszakát indítsuk általános állapotfelméréssel! Ha a megfelelő életmód kiegészül szűrővizsgálatokkal, akkor biztosan tudhatjuk, hogy egészségesek vagyunk. A Budai Egészségközpont menedzserszűrései során pár órán belül, szervezetten, egy helyen elvégeztethetünk minden fontos vizsgálatot, így teljes képet kaphatunk szervezetünkről.
A szerző a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa.