Az OTP Csoport a kkv szektor zöld jövőjének szolgálatában

Az OTP Csoport a kkv szektor zöld jövőjének szolgálatában

Publikálva: 2022. december 9.fenntarthatóság

A hitelintézet támogatja a gazdaság zöld átállását, keresi azokat a lehetőségeket, amelyekkel a kkv-knak is megkönnyítheti ezt a folyamatot. Meggyőződése szerint a piac és a szabályozói környezet együttesen kényszeríti ki a fenntarthatósági teljesítmény javulását.

A kisvállalkozások többsége jelenleg elsősorban a költségcsökkentési lehetőségeket keresi, ehhez a célhoz az energiaárak növekedése miatt jól illeszkednek az energiahatékonysági beruházások. Így tehát a válságnak összességében akár pozitív hozadéka is lehet a gazdaság zöldítése szempontjából. Az OTP Bank tapasztalatai szerint egyre nagyobb az érdeklődés az energiahatékonysági beruházások iránt, a kisvállalkozások is érezhetően igyekeznek a lehető legalacsonyabb szintre szorítani a rezsiköltségeiket. Vissza nem térítendő támogatás erre a célra jelenleg nem érhető el számukra a hitelintézetnél, míg a közelmúltban a Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program, illetve a KAVOSZ támogatott hitele állt rendelkezésükre a Széchenyi Kártya Program Max keretében.

Az OTP Bankhoz idén augusztus és december között több mint 300 hitelkérelmet nyújtottak be kisvállalkozások a Széchenyi Kártya Beruházási Hitel Max keretében. Az energiahatékonyság javítását és technológiaváltást segítő hitelcélok többlet-támogatottak voltak, és ezt az alkonstrukciót a hiteligénylők több mint 40%-a ki is használta. Az energiahatékonyság növelésére átlagosan 43 millió forintot igényeltek a vállalkozások a legtöbb esetben napelemek telepítésére.

Szintén kamattámogatás mellett indította el 2022. decemberétől a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat célzó forgóeszköz hitelprogramját 100 milliárd forintos keretösszeggel. A forrás 0%-os kamattal érhető el és készletek beszerzésére, illetve működési költségek finanszírozására fordítható, így segítséget jelenthet a cégeknek stabilitásuk megtartásában a növekvő működési költségek mellett is.

Tippek a rezsiköltségek csökkentésére

Az energiafelhasználás csökkentése érdekében minden cégnek érdemes áttekintenie a működési folyamatait. Az ipari vállalkozásoknak ajánlott felülvizsgálniuk a gyártás-technológiájukat, a teljes beszállítói láncukat a fenntarthatósági szempontok alapján. Így például az alapanyagok elérhetőségét, energiaintenzitását, összköltségét, valamint a gyártással járó egyéb kiadásokat is érdemes górcső alá venni.

A cégek a nem elsősorban tevékenységükhöz kapcsolódó villamosenergia felhasználásukat tudják leggyorsabban csökkenteni, figyelembe véve a munka- és vagyonbiztonsági követelményeket. Ezen felül termelőeszközeik modernebbre cserélésében, vagy úgynevezett „okos” eszközök rendszerbe integrálásán gondolkodhatnak. A hőenergia igényüket biogáz, fa, faapríték, szalma, pellet tüzelésű kazánokkal, különböző hőcserélős rendszerekkel jelenleg olcsóbban tudják kielégíteni. Épületszigetelésben, nyílászáró korszerűsítésben, légcsere korszerűsítésben (pl. beléptetőzsilipek) gondolkodhatnak, ami csökkenti a hőveszteséget. A napelemes áramtermelés jelenleg háttérbe szorult, csak 500 kW alatti, teljes mértékben saját felhasználást kiszolgáló szigetüzemű napelemrendszerek építhetők szabadon. A visszatáplálás nem megengedett, az energiatároló kiépítése pedig 30-40% többletköltség, ami rontja a megtérülést. Minden beruházás előtt érdemes energiaauditot végeztetni, hogy kiderüljön, hol vannak megtakarítási pontok, a lehetséges beruházásoknak pedig a megtérülését érdemes nézni és az alapján összeállítani a beruházási mixet.

A hazai vállalkozások hosszútávú jövedelmezőségét, versenyképességét és működésük kockázatosságát érdemben meghatározza, hogy miként alkalmazkodnak és járulnak hozzá a széles értelemben vett fenntarthatósághoz, vagyis miképpen optimalizálják ESG-teljesítményüket - tehát környezeti, társadalmi és vállalatirányítási jellemzőiket. Az ESG stratégia és fenntarthatósági jelentés készítése az EU rendelete értelmében az unió nagyvállalatainak, illetve szabályozott piacain jegyzett cégeinek válik kötelezővé 2023. január 1-től, de azoknak a kkv-knak is szükségük lesz rá az ellátási láncon keresztül, amelyek ezen cégek beszállítói. Az OTP Csoport a kkv-kat azzal is támogatja, hogy pályázati, finanszírozási, közbeszerzési és „zöld” szakmai tanácsadó cége, az OTP Hungaro-Projekt Kft. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) által akkreditált szervezetként ESG képzést tud tartani számukra. A képzést a BÉT 100%-ban támogatja, a kkv-knak pályázniuk kell a BÉT-hez, de ebben az OTP Hungaro-Projekt Kft. térítésmentesen segédkezik. A részvételt a társaság – az agár termelőszövetkezetek kivételével – minden kkv besorolású vállalkozásnak ajánlja, amely optimalizálná működését, európai nagyvállalatok beszállítója, illetve a jövőben zöld hitel felvételét tervezi.


A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A fenti termékek és szolgáltatások részletes feltételeiről az ismert csatornákon keresztül tájékozódhatnak. Az OTP Bank fenntartja annak jogát, hogy a tájékoztatásban szereplő termékek és szolgáltatások kondícióit módosítsa.

Ez a böngésző sajnos nem tudja megjeleníteni a honlapunkat.

Kérjük, használja a legfrissebb Chrome, Firefox, Internet Explorer vagy Edge böngészőt.

Az Ön teendője:

  • nyisson új oldalt a fenti böngészők valamelyikén,
  • másolja be honlapunk linkjét a böngészősávba, és nyomja meg az Entert,
  • és már használhatja is az oldalunkat.

Ha kérdése van, írjon nekünk az e-mail címen!

Your browser is not compatible with this site. Read more.