KKV-tervező – így segíti a KSH a hazai vállalkozások üzleti döntéseit

Publikálva: 2024. október 25.statisztika

Az iparági ösztönzők, illetve a kormányzati intézkedések ellenére úgy tűnik, hogy még mindig lemaradásban van a hazai kkv-k digitalizációs szintje: a szektor digitalizációs fejlődése a Covid óta stagnál. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég létrehozott egy felületet, amely a cégek működését, információkhoz jutását segítheti ezen a területen.

Az EU-s országok digitális fejlettségét is mérő DESI index azt mutatja, hogy összességében a hazai vállalkozások tevékenységük során még kevéssé használják a digitális megoldásokat: Magyarország a 25. helyet foglalja el az uniós országok rangsorában. (A 2022. évi érték Magyarországon 21,6 volt a 36,1-es EU-s átlaggal szemben.)

A digitális intenzitás - azaz, hogy a különböző digitális technológiák vállalati szintű használatának 12-es skáláján legalább 4 pontot elér-e a vállalkozás - is nagyon alacsony itthon a kkv-k körében. A cégeknek mindössze valamivel több mint harmada rendelkezik legalább alapszintű digitális intenzitással.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az egyik legnagyobb magyar adatvagyon-kezelőként és a Data-EDIH (European Digital Innovation Hubs) projekt tagjaként létrehozta a KKV-tervező aloldalt, hogy a hazai vállalkozói szektort egy digitális, átfogó, területi és országos statisztikai adatbázissal támogassa.

Az aloldal többek közöttt segítséget nyújt adminisztrációs és ügyintézést érintő kérdésekben, illetve számos információt oszt meg a vállalkozások jellemzőiről, azok környezetéről és potenciális piacairól, a könnyebb áttekinthetőséget pedig különböző vizuális megoldások segítik. A vállalkozások az itt megtalálható adatok birtokában megalapozottabban hozhatnak üzleti döntéseket, így sikeresebbek, profitábilisabbak lehetnek hosszú távon.

A Piaci információk szekcióban összesen 9 témakörben, 50 mutató segítségével tájékozódhatunk. A jövedelmi és fogyasztási szerkezetre vonatkozó adatokon túl többek között az egyes vármegyék munkaerőpiacáról, a nyilvántartott álláskeresőkről, illetve a turisztikai kínálatról és keresletről is elérhetőek adatok.

A Térképes Interaktív Megjelenítő Alkalmazás (TIMEA) a különböző statisztikai információk települési szintű áttekintését, vizsgálatát teszi lehetővé. A felhasználók 26 témakör mentén 375 különböző mutató és számtalan szűrési beállítás segítségével is megtekinthetik a kívánt adatokat, például a lakosságra, lakásra, oktatásra, kultúrára vagy internet-előfizetők számára vonatkozóan.

A vállalkozások részéről felmerült kérdések megválaszolását külön szervezeti egység támogatja. Ezeken felül a cégek a KKV-tervezőn keresztül egyedi igény alapján is kérhetnek szolgáltatásokat, amelyeket a hivatal külön információnyújtás, adat-összeállítás, illetve egyedileg egyeztetett szempontok alapján készített elemzés formájában teljesít.

A KSH célja, hogy hozzásegítse a vállalkozásokat a működésükhöz, növekedésükhöz szükséges naprakész, folyamatosan frissülő információkhoz.

Ez a böngésző sajnos nem tudja megjeleníteni a honlapunkat.

Kérjük, használja a legfrissebb Chrome, Firefox, Internet Explorer vagy Edge böngészőt.

Az Ön teendője:

  • nyisson új oldalt a fenti böngészők valamelyikén,
  • másolja be honlapunk linkjét a böngészősávba, és nyomja meg az Entert,
  • és már használhatja is az oldalunkat.

Ha kérdése van, írjon nekünk az e-mail címen!

Your browser is not compatible with this site. Read more.