Szálljon be a hőszigetelőanyag gyártásba és az épületek energetikai korszerűsítésébe!
Kimagasló sikerrel, túljegyzéssel zárult a Masterplast részvényjegyzés
A várakozásokat felülmúló sikerrel zárult a Masterplast nyilvános részvénykibocsátása 2022. október 14-én.
- A 2022. október 5-én indult jegyzésben a Masterplast eredetileg nagyságrendileg 8-10 milliárd forint kibocsátási értékű részvényt ajánlott fel, amihez képest - közel 30%-os túljegyzés mellett - több mint 10,6 milliárd forint összegű részvényjegyzési igényt adtak le lakossági és intézményi befektetők a meghirdetett 4 000 – 4 400 forintos ársávban.
- A társaság igazgatótanácsa a két főtulajdonos 50%+1 szavazati arányának megtartása mellett 2.249.352 darab új részvény kibocsátásról döntött. A befektetők egységesen 4 100 forintos kibocsátási áron jutnak a társaság részvényeihez.
- Ezek alapján a Masterplast 9,22 milliárd forint értékű tőkeemelést hajtott végre, amiből a lakosság 2,27 milliárd, az intézményi befektetők közel 6,95 milliárd forint értékben jutottak új részvényekhez. A beérkezett ajánlatok közel 30 százalékkal haladták meg a felkínált mennyiséget, melyből 12,47%-os túljegyzést fogadott el a társaság igazgatótanácsa.
- Mivel a kialakult végleges ár a 4 400 forintos maximális árnál alacsonyabb, ezért a különbözet a lakossági befektetők részére visszatérítésre került a forgalmazónál vezetett fizetési számlára.
- Az új részvények Budapesti Értéktőzsdére történő bevezetése 2022. október 27-én megtörtént.
Ez az oldal 2022. november 3-án frissült utoljára. Jogszabályi kötelezettségünk, hogy az itt található információkat továbbra is elérhetővé tegyük, ugyanakkor sem az OTP Bank, sem a kibocsátó nem vállal felelősséget azért, hogy az információk naprakészek legyenek.
Főbb információk a kibocsátóról
A Masterplast épületek energiahatékonyságát javító hőszigetelő rendszerek és rendszerelemek gyártásának specialistája. Termékei hozzájárulnak ahhoz, hogy az épületek fűtésére és hűtésére felhasznált energia fenntartható módon kevesebb legyen - a megszokott komfortérzet és életmód megtartása mellett. A csökkentett energiafelhasználással a karbonkibocsátás is mérséklődik.
A 25 éve alapított vállalat a legnagyobb magyar tulajdonú építőanyag-gyártóként meghatározó szereplője a közép-európai piacnak és jelentős tényező európai szinten is. A több mint 10 éve a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett vállalat jelenleg a hetedik legnagyobb tőzsdei cég a magyar parketten, emellett tapasztalt európai szereplő: 10 országban (Magyarország, Németország, Olaszország, Szlovákia, Lengyelország, Románia, Ukrajna, Szerbia, Horvátország, Észak-Macedónia) van saját tulajdonú leányvállalata, és Európában második legnagyobb üvegszövetgyártó kapacitással rendelkezik.
A Masterplast gyártóként jelentős beszállító partnere az európai építőanyag-kereskedelem szereplőinek, exporttevékenysége révén az európai piacok többségén jelen van, közvetlen partnereinek száma meghaladja az 5 ezret.
További információk a vállalatról
Nézze meg a kibocsátó image videóját!
Főbb információk a Masterplast Csoportról
A Masterplast jelentős szereplő a homlokzati hőszigetelő rendszerek és rendszerelemek, a tető és födém-hőszigetelések, valamint az építőipari alátéthéjazatok és szárazépítészeti rendszerek piacán.
A Masterplast Csoport dinamikus növekedési pályán mozog, árbevétele az elmúlt években szignifikánsan nőtt: 2021-ben 191,5 millió euró volt a társaság árbevétele, 22,8 millió euró EBITDA és 16,1 millió euró adózott eredmény mellett. 2022 első félévében a vállalat 63 százalékkal növelte értékesítését az épületenergetikai korszerűsítéshez kapcsolódó homlokzati hőszigetelő rendszer termékcsoportokban, és féléves összesítésben jelentősen meghaladta az előző év azonos időszakának eredményeit. A 2022-es év első hat hónapját követően 109,1 millió eurós szintet ért el árbevétel, 13,6 millió euró EBITDA és 11,5 millió euró adózott eredmény mellett.
A vállalat növekedési stratégiájának alapja a saját gyártás intenzív bővítése, amelyet zöldmezős beruházások és akvizíciók segítségével valósít meg. Jelenleg a piacok ellátását 3 országban (Magyarország, Németország, Szerbia) működő 8 gyártóbázisa biztosítja, amelyet jövő év elejétől további három új hőszigetelőanyag gyártó üzemmel bővítenek.
A társaság növekedési és jövőépítési stratégiájában a következő jelentős lépés az ásványgyapot hőszigetelőanyagok gyártásának elindítása, amelynek finanszírozását a tervezett tőkebevonásból kívánja fedezni a vállalat. Így az október 5-én induló nyilvános lakossági- és intézményi részvénykibocsátás keretében nagyságrendileg 8-10 milliárd forint forrást kívánnak bevonni.
Az ásványgyapot hőszigetelő anyagokat az épületek egészében a padlástól a tetőn át, egészen a lábazatokig, többek között a pinceszerkezetben, a födémek elválasztásánál, a homlokzatokon, a gipszkartonfalazatok belső szigetelése során használják, minden épülettípusnál, legyen szó irodáról, ipari csarnokról, családi- vagy társasházról.
Az elmúlt években folyamatosan bővült az ásványgyapot hőszigetelő anyagok iránti kereslet Európában, amelyet a jelenleg elérhető gyártói kapacitások csak korlátozottan képesek kielégíteni. A kibontakozó energiaválság felerősítette az épületek energiahatékonysági korszerűsítésének igényét, amely jelentős piacbővülést eredményezhet a hőszigetelőanyagok piacán. A társaság az ásványgyapot hőszigetelő anyagok gyártásával egy jelentős értékesítési potenciállal bíró termékkörben léphet a meghatározó közép-kelet-európai gyártók élmezőnyébe. Az ásványgyapot hőszigetelőanyag gyártás az iparág szűk elitkategóriája, amely technológiai összetettsége miatt a legnagyobb befektetést igénylő beruházás. A fejlesztés révén a Masterplast olyan egyedülállóan széles hőszigetelőanyag gyártási portfolióval fog rendelkezni, amely jelentősen javítja a vállalat versenyképességét és üzleti lehetőségeit.
A Masterplast részvényeit 2011. november 29-én vezették be a Budapesti Értéktőzsdére (BÉT). 2012-ben beruházási terveinek finanszírozása érdekében tőkeemelést hajtott végre sikeres tőzsdei tranzakció keretében. 2017-től a BÉT Prémium kategóriájában jegyzik a társaság részvényeit. Válságálló üzletmenete és folyamatosan javuló eredményessége mellett a BÉT legnagyobb árfolyamnövekedést produkáló részvénye lett a Masterplast 2020-2021-ben, majd 2021. március 22-től a BUX és a BUMIX indexbe is bekerültek a vállalat papírjai.
A Masterplastra vonatkozó
információk a Masterplast által közölt információkon alapulnak.
Tudjon meg többet a Masterplastról!
Az OTP Bank Multi-Asset Elemzési Osztálya a 2022. augusztus 22-én publikált elemzésükkel kezdték meg a Masterplast részvényeinek a követését.
Letöltöm az elemzői anyagotKik jegyezhetnek részvényt?
Ön akkor vehet részt a lakossági részvényjegyzésben, ha
- cselekvőképes természetes személy vagy gazdálkodó szervezet (belföldi és külföldi egyaránt), és
- rendelkezik az OTP Banknál értékpapírszámlával és fizetési számlával.
Hogyan jegyezhet részvényt?
Az intézményi értékesítést az OTP Bank szervezi meg és folytatja le könyvépítéses (bookbulding) eljárás keretében.
A lakossági
részvényjegyzésben részt vevő befektetőknek Részvényigénylési
nyilatkozatot kell leadniuk. Ilyen nyilatkozat kizárólag azoktól a
részvényigénylőktől fogadható el, akiknek van az OTP Banknál vezetett fizetési-
és értékpapírszámlájuk.
Ha Önnek nincs az OTP Banknál vezetett fizetési- és értékpapírszámlája, akkor a részvényigényléssel egy időben is megnyithatja számláját személyesen az OTP Bank kijelölt fiókjaiban, a megfelelő szerződés megkötése után, ha teljesíti az OTP Bank hatályos vonatkozó üzletszabályzatában és díjjegyzékében (kondíciós listája) foglalt feltételeket.
A fizetési számla nyitásáért, illetve a kibocsátás során megszerzett új részvények tartásáért 2022. október 5-e és 2022. december 31-e között semmilyen díjat nem számítunk fel Önnek.
Új fizetési számlát igényelhet online is, az OTP Bank VideóBank szolgáltatása segítségével. Ehhez honlapunkon tudja kiválasztani az Ön számára megfelelő számlacsomagot, majd tanácsadónk segítségével videóhívással végezheti el a számlanyitáshoz szükséges azonosítást. Így Ön kényelmesen és gyorsan, bankfiók felkeresése nélkül nyithatja meg fizetési számláját. A VideóBank hétköznap 8:00 és 20:00 között, hétvégén 10:00 és 18:00 között fogadja hívását. Fontos tudnia, hogy értékpapírszámlát kizárólag személyesen, az OTP Bank fiókjaiban van lehetősége nyitni.
Az értékpapírszámla-nyitás gyorsabb ügyintézése érdekében javasoljuk a fióki időpontfoglalást telefonon a plusz+36 1 366 6666 telefonszámon a 2/5/1/3-as melléken.
Amennyiben nincs még értékpapírszámlája az OTP Banknál, kérjük, hogy fáradjon be személyesen egyik kijelölt bankfiókunkba, ahol kollégáink készséggel segítenek Önnek a számlanyitásban.
Az értékpapírszámla-nyitás feltétele, hogy rendelkezzen fizetési számlával az OTP Banknál, amelyet az értékpapírszámla nyitásával egyidejűleg meg tud nyitni.
Ismerje meg a számlanyitás feltételeit, és nyissa meg OTP-s számláját személyesen az OTP Bank kijelölt fiókjaiban!
Amennyiben már van az OTP Banknál vezetett értékpapírszámlája, lépjen velünk kapcsolatba online, telefonon vagy személyesen, és adja le részvényjegyzési igényét a Részvényigénylési nyilatkozat kitöltésével. Ebben tüntesse fel a jegyezni kívánt részvények darabszámát és azok maximum árral számított ellenértékét.
Önnek gondoskodni kell arról, hogy a maximális árral és az Ön által jegyezni kívánt részvények darabszámának szorzatával megegyező összeg az OTP Banknál vezetett fizetési számlán a Részvényigénylési nyilatkozat megtételével egyidejűleg rendelkezésre álljon.
Letöltöm a Részvényjegyzési nyilatkozatotGyakran ismételt kérdések
A Masterplast a lakossági és intézményi részvényértékesítés keretében nagyságrendileg 8-10 milliárd forint tőkét tervez bevonni.
Az értékesítési ár az intézményi befektetők által az intézményi értékesítés során az ársáv figyelembevételével leadott ajánlatok (könyvépítés) alapján kerül meghatározásra úgy, hogy az értékesítési árnak az ársávon belül kell maradnia. Az értékesítési ár meghatározása várhatóan 2022. október 18-án, az intézményi értékesítési időszak lezárását követő harmadik munkanapon kerül sor.
A lakossági befektetők a Masterplast újonnan kibocsátandó részvényeire 4400 forintos maximális áron tehetnek jegyzési ajánlatot, amennyiben a jegyezni kívánt részvények ellenértéke rendelkezésre áll a lakossági befektető fizetési számláján.
Az intézményi befektetők könyvépítési eljárás keretében adott ajánlatait figyelembe véve a Masterplast és az OTP Bank együttesen határozzák meg a végleges értékesítési árat, az ársávon belül. A lakossági értékesítésben részt vevő befektetők is ugyanezen az értékesítési áron jutnak a részvényhez. A végleges értékesítési ár semmilyen esetben sem lehet magasabb, mint az ársáv felső határa.
(maximális ár x jegyezni kívánt új részvények darabszáma ) – (értékesítési ár x ténylegesen allokált új részvények darabszáma) = ellenérték különbözet
Amennyiben van ilyen ellenérték különbözet a fent bemutatott képlet alapján, akkor a teljes ellenérték különbözet összege visszavezetésre kerül a lakossági befektető forgalmazónál vezetett fizetési számlájára.
A jegyzési periódus az első 3 munkanapot követően bármikor lezárható, amennyiben a beérkező jegyzések mennyisége alapján a Masterplast azt indokoltnak látja. A nyilvános értékesítést a Masterplast köteles felfüggeszteni, illetve az OTP Bank önállóan is felfüggesztheti, amennyiben a nyilvános értékesítés időszaka alatt olyan lényeges tény vagy körülmény jut a tudomására, amely az Egyszerűsített tájékoztató kiegészítését szükségessé teszi. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket az Egyszerűsített tájékoztató V. fejezet 5.3.3. pontja részletezi
A jegyzési időszak lezárását követően, 3 munkanapon belül a Masterplast és az OTP Bank együttesen határozzák meg a jegyzési igények kielégítésének mértékét és a végleges értékesítési árat, amely nem lehet magasabb, mint a megállapított ársáv maximuma.
A végleges értékesítési ár közzétételre kerül:
- Masterplast honlapján
- Budapesti Értéktőzsde honlapján
- MNB hirdetmények közzétételére szolgáló honlapján
- kérés esetén nyomtatott formában is ingyenesen elérhető lesz a Masterplast székhelyén.
Az elszámolási bizonylatot a lakossági befektetők az utólagos tájékoztatásokat biztosító csatornán keresztül az elszámolást követően kapják meg.
Abban az esetben, ha a lakossági értékesítés során kevesebb mint 375 000 darab újonnan kibocsátandó részvényre adtak le részvényigénylést a befektetők, a leadott részvényigénylések teljes mértékben kielégítésre kerülnek. Ebben az esetben minden befektető az általa igényelt részvénymennyiséget kaphatja meg.
Amennyiben a lakossági értékesítés során több mint 375 000 darab újonnan kibocsátandó részvényre adtak le részvényigénylést a befektetők, akkor az intézményi értékesítés terhére történő átcsoportosításról, illetve a túljegyzés elfogadásáról, azaz a lakossági értékesítésre allokált új részvények végső számáról, a Masterplast és az OTP Bank egyetértésben dönt az allokációkor. A lakossági értékesítés maximális mértéke 690 000 darab lehet.
Ha a lakossági értékesítésre allokált új részvények mennyisége nem elegendő a lakossági befektetők részvényigényléseinek a kielégítésére, akkor a lakossági értékesítésre allokált újonnan kibocsátandó részvények kártyaleosztásos módszerrel, a Részvényigénylési nyilatkozatok megtételének időpontját figyelembe véve, időrendi sorrendben kerülnek szétosztásra a befektetők közöttt.
A lakossági értékesítésben részt vevő befektetőknek számolniuk kell azzal, hogy túlkereslet esetén - az allokáció eredményeképpen - az általuk igényelt mennyiségnél kevesebb vagy akár egyetlen újonnan kibocsátandó részvényhez sem juthatnak hozzá.
A Masterplast új részvényeivel minden részvénytulajdonos egy időben, az első kereskedési naptól kezdheti meg a kereskedést. E napot a Masterplast kérelmére a Budapesti Értéktőzsde jelöli ki, az értékesítés sikeres lezárását követően. A Masterplast új részvényeivel való tőzsdei kereskedés megkezdésére előreláthatólag a jegyzési időszak lezárását követő 2-3 héten belül kerül sor.
A részvényjegyzés részletes feltételei és a befektetési döntés meghozatalához szükséges további információk a Masterplast által készített és az MNB által jóváhagyott Egyszerűsített tájékoztatóban részletesen megismerhetőek.
A fenti információk nem teljes körűek, a befektetők teljes körű informálása érdekében a Masterplastról szóló Egyszerűsített tájékoztató teljes szövege elektronikusan letölthető az MNB közzétételi honlapján, megtekinthető a Masterplast honlapján, valamint nyomtatott formában elérhető az OTP Bank által kijelölt jegyzési helyeken. A potenciális befektetőknek a befektetési döntés meghozatala előtt célszerű elolvasniuk az Egyszerűsített tájékoztatót annak érdekében, hogy teljes mértékben megértsék a vonatkozó befektetési döntés potenciális kockázatait és előnyeit.
Részvényjegyzéshez kapcsolódó dokumentumok
Hirdetmények és üzletszabályzatok
Jelen közzététel a 1129/2017/EU rendelet alapján reklámnak minősül. A közzététel célja, hogy valamennyi befektető hozzáférjen ugyanazon szabályozott információkhoz és így a Masterplast Nyrt. (Társaság) teljes körű transzparenciát biztosítson, illetve teljes mértékben megfeleljen a 1129/2017/EU rendelet, az 596/2014/EU rendelet, valamint a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (Tpt.) alapján fennálló tőkepiaci előírásoknak. A jelen közzétételben foglalt információkkal kapcsolatban a Társaság a 1129/2017/EU rendelet alapján értékpapír kibocsátásával kapcsolatos, az MNB által jóváhagyott egyszerűsített tájékoztatót tett közzé, amely elérhető a Budapesti Értéktőzsde honlapján, az MNB közzétételi honlapján, a Társaság honlapján és az OTP Bank Nyrt., mint kizárólagos forgalmazó honlapján. Az MNB az egyszerűsített tájékoztatót a 1129/2017/EU rendelet teljességre, érthetőségre és következetességre vonatkozóan meghatározott előírásainak történő megfelelés szempontjából hagyta jóvá, és az nem tekinthető a Társaságra, valamint az értékpapírok minőségére vonatkozó ajánlásnak. Jelen dokumentum kizárólag tájékoztatási célt szolgál és a figyelem felkeltésére irányul. A részvényjegyzéssel kapcsolatos részletes információkról, feltételekről befektetési döntése meghozatala előtt kérjük, hogy alaposan tájékozódjon a részvény nyilvános forgalomba hozatalához készített egyszerűsített tájékoztatóból. Kérjük, hogy óvatosan mérlegelje befektetése tárgyát, mérlegelje a befektetés kockázatát,a felmerülő díjakat és költségeket, az esetleges veszteség bekövetkezésének lehetőségét, valamint tájékozódjon a termékkel, befektetéssel kapcsolatos adójogszabályokról is. A konkrét egyedi döntések, illetve befektetések kockázatát az ügyfél viseli, az OTP Bank Nyrt-t nem terheli felelősség a befektetési döntések eredményességéért, az ügyfél által kitűzött cél eléréséért.Jelen dokumentumban szereplő információk nem minősülnek sem befektetési tanácsnak, sem pedig az ügylet végrehajtására vonatkozó ajánlatnak, javaslatnak vagy felhívásnak. A potenciális befektetők egyéni körülményeit a jelen dokumentumban olvasható információk nem veszik figyelembe, így a jelen tájékoztatás nem jelent megfelelő alapot a befektetési döntése kizárólagos meghozatalához. A pénz- és tőkepiaci helyzet változásait, az árfolyamok mozgását, a befektetések és azok hozamainak alakulását több tényező együttes hatása befolyásolja, melyek között jelentős tényező a befektetői várakozások alakulása is. Minden befektetés bizonyos kockázatokkal jár, amelyek kihathatnak a befektetési döntés eredményességére és a befektető esetleg nem olyan összeghez jut a befektetéséből, melyet befektetési célként elvárt, vagy amennyit befektetett, így akár az is előfordulhat, hogy a befektetett tőke csökken vagy akár teljes egészében elveszhet. A részvények árfolyama folyamatosan változik, az azonnali értékesítésre az aktuális árfolyamon kerülhet sor, mely akár árfolyamveszteséggel is járhat. Az egyes termékek, szolgáltatások esetében, kérjük, értékelje azok adóügyi elszámolásra vonatkozó következményeit, egyéb adóügyi következményeit is, figyelemmel arra, hogy ezek pontosan csak a hatályos adójogszabályok és az ügyfél egyedi körülményei alapján ítélhetőek meg, és ezen körülmények a jövőben változhatnak.