Fizetési nehézségek

Személyre szabott megoldásokkal segítünk, ha havi törlesztési terhei gondot okoznak Önnek.

Fizetési nehézségek

Fizetési nehézségek személyre szabott megoldásai

Előfordulhat, hogy Önnek hosszabb vagy rövidebb ideig gondot okoz a havi törlesztőrészletek befizetése. Ha időben felismeri és jelzi munkatársainknak a problémát, akkor az Ön helyzetének megfelelő megoldásainkkal segíthetünk fizetési nehézségein.

Ha Önnek fizetési nehézség miatt hátraléka keletkezik, akkor az OTP Bank elindítja a hátralékkezelési folyamatot. Ennek során SMS-ben, internetbankban és mobilbankban küldött postaláda üzenetben, push üzenetben, valamint telefonon és postai levélben is megkereshetjük Önt a hátralék rendezése érdekében.

A megkeresésekkel az a célunk, hogy közös megoldást találjunk a fizetési nehézségre és a hátralék rendezésére.

Tudjon meg többet a banki hátralékkezelésről!

Hogyan kezdjen neki?

Nagyon fontos, hogy Ön pontosan és teljeskörűen tisztában legyen saját pénzügyi helyzetével. Kérjük, mielőtt személyesen felveszi velünk a kapcsolatot, gondolja végig a következőket:

1. Rendelkezik-e törlesztési biztosítással?

2. Milyen a jelenlegi pénzügyi helyzete, mi az oka a nehézségeinek, a fizetési nehézsége átmenetileg, vagy tartósan áll-e fenn?

3. Milyen tartozásai vannak és milyen stádiumban?

4. Tájékozódjon a banki lehetőségekről!

Milyen mértékű a fizetési nehézség?

A havi törlesztőrészleteket tudja fizetni, de a hátralékot nem tudja egyösszegben rendezni

Ebben az esetben a hátralék rendezésére két lehetősége van:

1. Egyedi engedéllyel a hátralékot részletekben is visszafizetheti a havi törlesztőrészleten felül, szerződésmódosítás nélkül. Részletes tájékoztató.
Ha ilyen helyzetben van, kérjük hívja a plusz+36 (1) 3 666 009 telefonszámot.

2. A tartozás összegét tőkésíthetjük, ehhez módosítanunk kell a szerződését.
Ha ilyen helyzetben van, kérjük, hívja a plusz+36 (1) 2 992 999 telefonszámot, vagy írjon az e-mailcímre.

Átmeneti fizetési nehézség

A fizetési nehézség átmeneti, ha legfeljebb 6-12 hónapig tart, és Ön csak kisebb összegekben tudja fizetni havi törlesztőrészleteit. Ezt okozhatja például:

  • betegség
  • baleset
  • váratlan nagyobb kiadás
  • a család összjövedelmének csökkenését okozó egyéb esemény

Tartós fizetési nehézség

A fizetési nehézség tartós, ha várhatóan fél évnél tovább tart, és Ön nagy valószínűséggel nem lesz képes befizetni a törlesztőrészleteit. Ezt okozhatja például:

  • munkahelyének elvesztése
  • hosszabb orvosi kezelés
  • válás, haláleset
  • természeti katasztrófa
  • tartós bevételkieséssel járó egyéb esemény

Kérdése van?

Telefonon visszahívást kérhet

Telefonon

Hívja a plusz+36 (1) 2 992 999 telefonszámot, ahol visszahívást kérhet kollégánktól, aki egyeztet Önnel fizetési nehézségeiről, és a probléma lehetséges megoldásáról.

Mi történik, ha késik a törlesztőrészletek befizetésével?

  1. icon koveteleskezelesCreated with Sketch.

    Hátralékkezelés

    Ha Ön nem fizet be időben egy törlesztőrészletet, akkor a következő napokban számíthat arra, hogy megpróbálunk kapcsolatba lépni Önnel és a szerződést aláíró további kötelezettekkel. Célunk, hogy megtudjuk, mi a késedelem oka, és igyekszünk együtt megoldást keresni a felmerült problémára. Ezen felül írásban (postai levél, SMS, internet és mobilbankban postaláda üzenet, push üzenet) és telefonhívás keretében is tájékoztatjuk a tartozásról és a nem fizetés következményeiről.

    További következmények

    • Díjak kerülhetnek felszámításra és hiteltartozás esetén a kamatteher folyamatosan nő.

    Az eljárás során figyelembe vesszük, hogy Ön mennyire együttműködő. Azt tanácsoljuk, hogy legyen őszinte fizetési nehézségeivel kapcsolatban!

  2. icon/kolcsonszerzodes felmondasaCreated with Sketch.

    Kölcsönszerződés felmondása

    Ha a törlesztőrészletek befizetésével továbbra is folyamatosan elmaradásban van, és nem sikerül Önnel megegyezésre jutnunk, akkor az a szerződés felmondásával járhat. A felmondásról levélben értesítjük Önt és a szerződést aláíró egyéb kötelezetteket (adóstárs, kezes, zálogkötelezett). A felmondás egyik következménye, hogy a teljes tartozása egy összegben lesz esedékes.A behajtási eljárás akkor is megindul, ha Ön nem veszi át a felmondólevelet.

    A legtöbb esetben még ekkor is igénybe vehet valamilyen fizetéskönnyítő megoldást. Azt tanácsoljuk, hogy a felmondást követően is legyen együttműködő, hogy elkerülhesse a végrehajtást.

  3. icon vegrehajtasCreated with Sketch.

    Behajtás / végrehajtás

    A felmondás után eladhatjuk a követelésünket az OTP Faktoring Zrt. vagy más követeléskezelő cégnek, de közvetlenül is elindíthatjuk a végrehajtási eljárást.

    Fontos tudnia, hogy:

    • törvényi kötelességünk átadni az adósok mulasztási és felmondási adatait a Központi Hitelinformációs Rendszernek (KHR). Onnantól, hogy Ön mulasztással szerepel a KHR-ben, nehezebben tudunk megoldást találni a fizetési problémájára, előfordulhat, hogy nem kaphat új - kiváltó - hitelt.
    • a végrehajtás kiterjed az Ön, adóstársa és a kezes vagyonára is, azaz: jövedelmére, ingóságaira és végül az ingatlanjaira is.


    A végrehajtási eljárás költségeit Önnek kell majd kifizetnie, mely elérheti a teljes tartozása 10–20 százalékát is.

    Tovább az OTP Faktoring oldalára

Gyakran ismételt kérdések

A hátralék visszafizetése

Hívja központi hitelinformációs vonalunkat a plusz+36 (1) 2 992 999 telefonszámon, vagy igényeljen számlaforgalmi kimutatást, melynek díját a vonatkozó hirdetmény tartalmazza.

A kölcsön felmondása

A felmondás után elindíthatjuk a végrehajtási eljárást, és átadhatjuk az Ön szerződését és a követelésünket az OTP Faktoring Zrt.-nek vagy más követeléskezelő cégnek.

Az illetékes ügyintézőtől a központi hitelinformációs vonalon kérhet visszahívást a plusz+36 (1) 2 992 999 telefonszámon.

A behajtást nem tudja elhalasztani vagy megakadályozni azzal, hogy nem reagál az értesítésekre. Azt javasoljuk, hogy működjön együtt munkatársainkkal, mert így van esély arra, hogy még időben megoldást találjunk a problémára.

A kölcsön fedezete

Ha éppen most adják el a kölcsön fedezetét szolgáló ingatlant, akkor kérjük, hogy az ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződést:

Majd kérjen számlazárást az OTP Bank bármelyik bankfiókjában! A számlazáráshoz meg kell adnia azt is, pontosan melyik napon fizetné vissza a tartozását.

Ha egy harmadik személy végrehajtási eljárást kezdeményezett a fedezeti ingatlanra, akkor a banknak be kell kapcsolódnia az eljárásba, mint végrehajtást kérő, mivel a banknak ezen az ingatlanon jelzálogjoga van. Ez a bekapcsolódás illetékfizetési kötelezettség jár, amely Önt terheli.

A kölcsönszerződéseket a bank azonnali hatállyal felmondhatja, ha a jelzálogként lekötött ingatlanra

  • bírósági, akár más hatósági végrehajtás indul bármilyen tartozás érvényesítése miatt, vagy
  • egyéb szerződési kötelezettségeit elmulasztja.

Ebben az esetben a teljes kölcsöntartozás és a járulékai azonnal esedékessé válhat.

Önnek haladéktalanul rendeznie kell a harmadik személy felé a tartozását az eljáró végrehajtónál, és a végrehajtó által kiállított igazolást a végrehajtási eljárás megszűnéséről meg kell küldenie az OTP Banknak az alábbi elérhetőségre: 1876 Budapest

Ha ez nem történik meg, akkor az eljárási illeték összegével is megterheljük a kölcsönszámlát az OTP Bank bekapcsolódását engedélyező végzés jogerőre emelkedése után.

Az esedékes törlesztőrészlet nem fogja tartalmazni az illeték összegét, azt a törlesztőrészleten felül kell megfizetnie. Így a rendes törlesztőrészlet beszedése után hátraléka fog keletkezni.

Egyéb hasznos információk

A kölcsön- vagy hitelszerződésben Önt akkor terhelheti felelősség, ha adósként, adóstársként, készfizető kezesként vagy zálogkötelezettként van jelen.

  • Adós – aki a szerződés szerint igénybe veszi a pénzügyi szolgáltatást. Elsődlegesen az adós köteles a szerződés szerinti fizetési kötelezettségek teljesítésére, mulasztás esetén a teljes vagyonával felel a hitelező igényének kielégítéséért.
  • Adóstárs – a szerződésben az dóssal egyező pozícióban szerepel. Az esetek túlnyomó többségében a felelőssége megegyezik adóséval, vagyis a hitelező bármelyiküktől követelheti az elmaradás teljes összegét, ha nem teljesítik a szerződés szerinti kötelezettségüket.
  • Készfizető kezes – arra vállal kötelezettséget, hogy ha az adós vagy adóstárs nem teljesíti a szerződés szerinti kötelezettségeit, akkor a szerződés alapján fennálló fizetési kötelezettséget teljesíti, és azért teljes vagyonával helytáll. A felelőssége általában megegyezik az adóséval vagy adóstárséval, vagyis a hitelező az adóstól, az az adóstárstól és a készfizető kezestől egyaránt követelheti a tartozás összegét, ha nem teljesítik a szerződés szerinti kötelezettségüket. Ha a készfizető kezes teljesíti az adós vagy adóstárs kötelezettségeit, térítési igénnyel fordulhat hozzájuk.
  • Zálogkötelezett –  a zálogkötelezett vállalja, hogy a hitelező a zálogjoggal terhelt ingóságból vagy ingatlanból kielégítse követelését, ha az adós vagy adóstárs nem teljesíti a szerződés szerinti kötelezettségeit, jellemzően végrehajtási eljárás során, árveréssel. A zálogkötelezett térítési igénnyel fordulhat az adóshoz vagy adóstárhoz.

Az örökös – mind a régi, mind az új Polgári Törvénykönyv szerint – a hagyaték erejéig felel a hitelezőknek a hagyatéki tartozásokért.

Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, akkor az örökös az öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.

MNB tájékoztatók és ajánlások, hasznos dokumentumok

Ez a böngésző sajnos nem tudja megjeleníteni a honlapunkat.

Kérjük, használja a legfrissebb Chrome, Firefox, Internet Explorer vagy Edge böngészőt.

Az Ön teendője:

  • nyisson új oldalt a fenti böngészők valamelyikén,
  • másolja be honlapunk linkjét a böngészősávba, és nyomja meg az Entert,
  • és már használhatja is az oldalunkat.

Ha kérdése van, írjon nekünk az e-mail címen!

Your browser is not compatible with this site. Read more.